Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że dzisiejsze samochody są znacznie bezpieczniejsze od pojazdów z lat 90. czy 80., a tym bardziej z 70. To oczywiście zasługa lepszej konstrukcji nadwozia, udoskonalonych stref zgniotu, a także zastosowanych akcesoriów zmniejszających skutki kolizji – airbagi, kurtyny powietrzne czy napinacze pasów bezpieczeństwa.

Nie bez znaczenia są również układy typu ABS bądź ESP, jak i liczni asystenci jazdy. Jednak te elementy działają w taki sposób, że pozwalają uniknąć zderzenia. Przodkowie obecnych modeli nie mieli takich udoskonaleń, a tym samym skutki wypadku były zazwyczaj znacznie tragiczniejsze niż obecnie.

Poniższy film pokazuje, jak zachowywały się kiedyś auta w zderzeniu z nieruchomą przeszkodą, są przykłady zderzeń dwóch aut – mniejszego oraz większego, a wśród bohaterów znaleźli się zarówno przedstawiciele klasy niskobudżetowej, jak i segmentu luksusowego.

Ponadto zobaczycie, jak zachowuje się podczas zderzenia Fiat 126p, Polonez czy Fiat Cinquecento. Niestety kierowcy naszego maluszka muszą się mieć na baczności – niezależnie czy auto było nowe czy jest już klasykiem jego bezpieczeństwo nie jest na zadowalającym poziomie.