Patrol podlaskiej ITD (Inspekcji Transportu Drogowego) przeprowadzał w poniedziałek 12 czerwca wyrywkową kontrolę pojazdów ciężarowych. Funkcjonariusze ustawili się przy drodze S8 w pobliżu Białegostoku. Do inspekcji wytypowali zestaw, który należał do litewskiego przewoźnika. Kierowca wiózł nim meble z Litwy do Niemiec, ale musiał przerwać podróż już w Polsce. Z powodu dwóch nielegalnych urządzeń zestaw został skierowany na parking strzeżony.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

ITD. Kierowca ciężarówki manipulował nie tylko czasem pracy

Dokumenty przewozowe nie wzbudzały zastrzeżeń, ale mężczyzna wpadł w trakcie inspekcji instalacji tachografu. Kontrolerzy ITD znaleźli wówczas urządzenie pozwalające rejestrować fikcyjny odpoczynek podczas jazdy.

Oszukiwanie tachografu to jednak nie wszystko. Kierowca litewskiej ciężarówki miał na pokładzie jeszcze jeden niedozwolony sprzęt. Był nim emulator układu AdBlue, który oszukiwał komputer pokładowy, wysyłając do niego informację o rzekomej sprawności układu oczyszczania spalin. Nie była to prawda – w rzeczywistości układ nie działał.

Emulator układu AdBlue w litewskiej ciężarówce Foto: ITD
Emulator układu AdBlue w litewskiej ciężarówce

ITD. Zestaw trafił na parking, a przewoźnikowi grozi kara

W takiej sytuacji kontrolerzy ITD musieli zakazać kierowcy dalszej jazdy, dopóki nie usunie usterki układu oczyszczania spalin. Litewska ciężarówka została skierowana na wyznaczony parking strzeżony i zostanie z niego zwolniona dopiero po opłaceniu kaucji na poczet kary. Ta nie jest mała, przewoźnikowi grozi bowiem grzywna w wysokości 10 tys. zł. W podlaskiej placówce ITD toczy się przeciwko niemu postępowanie administracyjne.