Ponad 9,6 mln osób pobrało już aplikację mObywatel, a ponad połowa z nich dodała do niej cyfrową wersję prawa jazdy. Teraz do grona osób, które będą mogły cieszyć się cyfrowym dokumentem, wkrótce dołączą również świeżo upieczeni kierowcy. Ci jak na razie, aby zgodnie z prawem wsiąść za kierownicę, muszą poczekać na uzyskanie tradycyjnego, fizycznego dokumentu.

Dzięki wprowadzeniu tymczasowego mPrawaJazdy już w chwilę po zdaniu egzaminu na kategorię B, B1, A, A1, A2, AM, B+E lub T pojazd będzie można prowadzić w pełni legalnie. Jak wyjaśnia Cyfryzacja KPRM po pozytywnym zaliczeniu egzaminu w aplikacji mObywatel pojawi się stosowne powiadomienie, a także możliwość pobrania tymczasowego elektronicznego prawa jazdy. Dokument będzie ważny przez 30 dni, a jego dostępność ma mieć miejsce już w sierpniu tego roku.

Cyfrowe mPrawoJazdy jest odpowiednikiem tradycyjnego dokumentu i można z niego skorzystać podczas kontroli drogowej, gdy właściciel auta kupuje ubezpieczenie, przy wypożyczaniu samochodu oraz wtedy, gdy np. po kolizji trzeba potwierdzić innemu kierowcy swoje uprawnienia, aby nie wzywać policji.

Ponadto w aplikacji mObywatel można również sprawdzić swoje konto punktowe. Nałożone na kierowcę punkty karne powinny zostać uwidocznione najpóźniej w ciągu 24 godzin od wprowadzenia ich do rejestru.

Problemy mObywatela 2.0 od początku działania

To wszystko wygląda obiecująco i może pomóc kierowcom, o ile będzie działać. Od rana część użytkowników aplikacji po zainstalowaniu najnowszej aktualizacji, nie mogą się zalogować. Aplikacja wyświetla błąd, jakby smartfon nie był połączony z internetem, choć w rzeczywistości nie ma żadnych problemów z połączeniem i łączem sieciowym.

Błąd mObywatel 2.0 Foto: Auto Świat
Błąd mObywatel 2.0

Nam też to się przytrafiło, nie ma możliwości zalogowania nawet po kilkukrotnym wyłączeniu aplikacji. W tej sprawie został nawet wydany komunikat Centralnego Ośrodka Informatyki. Poinformowano, że problemy związane są z dużą popularnością nowej wersji mObywatela i nie ma innych poważnych problemów. Trwają prace nad naprawą błędów.