W połowie marca br. wielu kierowców mogło zostać zaskoczonych podczas kontroli drogowej. Od 14 marca 2023 miały bowiem zacząć obowiązywać przepisy znowelizowanego Kodeksu karnego. Miały, bo w rzeczywistości wejdą w życie ponad pół roku później. Jak informuje tvn24.pl, ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy — Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw przesunęła ten termin na 1 października 2023.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dla użytkowników aut szczególnie ważnymi są zmienione przepisy dotyczące art. 306c tegoż kodeksu. W myśl nowych zapisów "kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Kolejnym istotnym paragrafem jest ten, który mówi, że "tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego".

Chociaż znowelizowane przepisy mają przede wszystkim uderzać w tych, którzy wykorzystują podmienione lub podrobione tablice rejestracyjne na potrzeby przestępstwa. Ale w rzeczywistości nowe przepisy dotkną także właścicieli aut, którzy np. po zgubieniu tablicy zamówią w Internecie tzw. kolekcjonerską, czy też osoby, które korzystają z bagażnika rowerowego montowanego na haku i zamiast zgłosić się do urzędu po trzecią tablicę, co obecnie jest już możliwe, zdobędą ją nielegalnie.

Ładowanie formularza...