Od października 2018 r. we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej obowiązują zharmonizowane etykiety na stacjach paliw (na dystrybutorach i ich pistoletach) oraz samochodach spalinowych (na klapkach wlewu paliwa). Teraz pora na unijne oznaczenia infrastruktury ładowania oraz samych pojazdów elektrycznych. Nowe wymogi mają ułatwić użytkownikom wybór odpowiedniej opcji ładowania ich samochodu.

Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie wdrażania infrastruktury paliw alternatywnych (2014/94/EU) naklejki w widoczny sposób będą umieszczane na wszystkich stacjach ładowania oraz na nowo produkowanych pojazdach wyposażonych w napęd elektryczny – autach osobowych, lekkich dostawczych, ciężarowych, autobusach i autokarach, motocyklach oraz pojazdach trójkołowych i czterokołowych.

Gdzie znajdą się nowe naklejki?

Oznaczenia zostaną umieszczone w pobliżu gniazda ładowania w pojeździe i na każdej wtyczce do ładowania, a ponadto na oddzielnych kablach do ładowania, w podręczniku obsługi pojazdu (również elektronicznym).

Na stacjach ładowania nowe etykiety pojawią się obok gniazda wyjściowego lub miejsca przechowywania przewodu podłączanego do pojazdu. W celach informacyjnych takie same etykiety znajdziemy w salonach samochodowych.

Kiedy zmiany wchodzą w życie?

Wymóg nowego etykietowania będzie dotyczył pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy od 20 marca 2021 r., jednak nowe naklejki mogą się pojawiać wcześniej, ponieważ producenci, jak i operatorzy stacji, zaczną je stosować w okresie przejściowym przed powyższym terminem.

Nowe oznakowania zostaną wprowadzone we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Lichtenstein i Norwegia) oraz w Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.