Tzw. podatek od kampera obowiązuje już od początku lipca 2021 r. Nowa danina dotyczy osób, które w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. sprowadziły z zagranicy samochód dostawczy i przerobiły go na pojazd osobowy, np. auto kempingowe. I chociaż sama opłata akcyzowa obowiązuje już od niemal roku, to w związku z przesunięciem w przepisach termin jej zapłaty przypada na 1 lipca 2022 r. To oznacza, że właściciele sprowadzonych aut i przerobionych na kampery w ciągu ostatnich 12 miesięcy już za kilka dni będą musieli złożyć deklarację (najpóźniej do 15 lipca br.) i rozliczyć się z fiskusem (maksymalnie do 31 lipca br.).

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Wprowadzony nowy podatek jest efektem prawdziwego boomu na kampery, który rozpoczął się wraz z pandemią koronawirusa. W związku z ogromnymi utrudnieniami, z którymi trzeba było liczyć się podczas podróży, wiele osób zaczęło modyfikować swoje pojazdy dostawcze i przerabiać je na kampery.

W szczególnie korzystnej sytuacji byli ci, którzy sprowadzili dostawczaka z zagranicy, bo wtedy nie musieli płacić akcyzy (3,1 proc., a przy pojemności silnika przekraczającej 2000 cm sześc. stawkę 18,6 proc.). Aby ograniczyć ten proceder i uszczelnić system opodatkowania akcyzą samochodów osobowych, ustawodawca stworzył wspomniane już nowe przepisy, ale w związku z poprawkami Senatu o 12 miesięcy przesunął termin zapłaty daniny.