• W trakcie tegorocznych wakacji w Polsce drogowcy udostępnią kierowcom kilka odcinków dróg ekspresowych, które ułatwią dojazd do popularnych miejsc turystycznych w kraju
  • Przed podróżą warto sprawdzić trasę w popularnych aplikacjach nawigacyjnych oraz w internetowym serwisie drogowym GDDKiA
  • Sezon letni to okres remontów drogowych. Warto skorzystać z nawigacji z funkcją danych o ruchu drogowym, by ominąć utrudnienia i uniknąć postoju w korkach
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Podróż na wakacje warto dobrze zaplanować. Zamiast jazdy "na pamięć" znaną od lat trasą, warto sprawdzić, czy nie ma lepszej i bardziej atrakcyjnej drogi. GDDKiA zapowiada bowiem oddanie do ruchu nowych odcinków dróg ekspresowych, które określają jako atrakcyjne także pod kątem turystycznym.

Największą zmianę odczują podróżujący trasą S5. Na odcinku Nowe Marzy (autostrada A1) – Bydgoszcz Południe kierowcy zyskają niemal 45 km nowej drogi ekspresowej. Wydłuży się także trasa S7, co oznacza 28 km drogi Napierki – Mława i Pieńki – Płońsk oraz 7 km trasy na odcinku Warszawa Lotnisko – Lesznowola. Wydłuży się także droga ekspresowa S61. Latem drogowcy planują udostępnić kierowcom odcinek Szczuczyn – Ełk Południe (23 km długości). Na tym nie koniec.

Nowe drogi ekspresowe i autostrady w 2022 r. w Polsce Foto: GDDKiA
Nowe drogi ekspresowe i autostrady w 2022 r. w Polsce

Szybciej na autostradzie A1 i wolniej na A2 i A4

Jeszcze w czerwcu drogowcy udostępnią ponad 12 km drogi ekspresowej S14 pomiędzy Łodzią a Aleksandrowem Łódzkim. Ruszając z Łodzi na południe kraju, wreszcie będzie można pojechać szybciej niż do tej pory. Na odcinku A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową będą sukcesywnie znoszone dotychczasowe ograniczenia prędkości. Do końca lipca na 50 km autostrady A1 wprowadzony zostanie limit 140 km/h.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Niestety nie wszędzie pojedziemy równie szybko. Na autostradzie A2 pomiędzy węzłami Emilia i Stryków (odcinek o długości ok. 40 km) odbędą się duże prace remontowe. Prace budowlane zaplanowano także na autostradzie A4 na odcinkach o łącznej długości 30 km (na granicy województw opolskiego i śląskiego oraz na dolnośląskim odcinku Krzyżowa — Krzywa).

Remonty dróg ekspresowych - tam mogą tworzyć się korki

Wakacyjne prace remontowe obejmą także drogi ekspresowe. Na liście znalazły się m.in. S8 Radzymin – Wola Rasztowska (ponad 2 km długości) oraz S7 w okolicach Krakowa (część północna), Pcimia (3 km) i miejscowości Lubień. Na utrudnienia trzeba się także przygotować na: S86 (Katowice – Sosnowiec), S1 (Kamesznica – Laliki) oraz S6 (Straszyn – Rusocin).

Szczegółową listę wszystkich utrudnień drogowych można znaleźć na stronie GDDKiA w zakładce informacje drogowe. Znajdziemy tam nie tylko dane o czasie prowadzonych prac czy lokalizację, ale także informacje o zmianach w ruchu (np. limitach prędkości i ruchu wahadłowym).