Nowy Tiguan, którego podstawowa wersja Trend&Fun dostępna jest za 89,990 zł zastępuje model, który odniósł duży sukces: po wprowadzeniu na rynek w 2007 roku w Niemczech, stał się natychmiast liderem na rynku małych SUV-ów i pozycji tej nigdy nie utracił. Tiguan jest jednym z najpopularniejszych Volkswagenów także w innych regionach świata. Największymi rynkami dla tego modelu są Europa, Rosja, USA, Chiny, Brazylia i Australia. Łącznie od jesieni 2007 roku sprzedanych zostało ponad 600 tys.Tiguanów.

- Tiguan w Polsce cieszy się dużą popularnością. Tylko w ubiegłym roku sprzedaliśmy ponad 2100 sztuk. Klienci najczęściej wybierali najlepiej wyposażoną wersję Sport&Style w połączeniu z silnikami TDI - powiedział Marek Ćwiek, Kierownik Działu Produktu marki Volkswagen w Kulczyk Tradex.

Całkowicie zmieniony został design przedniej części nadwozia. Nowy Tiguan nawiązuje stylistyką do dużego Touarega. Tiguan - jako jedyny samochód terenowy w swojej klasie - może być zamawiany w wersji przeznaczonej przede wszystkim do poruszania się po utwardzonych drogach lub w wersji specjalnie dostosowanej do jazdy po bezdrożach. Oba modele różnią się przednią częścią nadwozia ("Onroad" - kąt natarcia 18 stopni, "Offroad" - kąt natarcia 28 stopni).

Do oferty Tiguana włączonych zostało wiele nowych systemów wspierających kierowcę. Należy do nich system rozpoznający zmęczenie (seryjny w Sport&Style oraz Track&Style), systemy świateł drogowych współpracujące z kamerami - Light Assist (światła H7) i Dynamic Light Assist (reflektory bi-ksenonowe) oraz system ułatwiający utrzymanie toru jazdy Lane Assist. Nowością w Tiguanie jest także elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego XDS.

W Europie Tiguan jest oferowany z siedmioma silnikami o mocy od 110 do 210 KM. Trzy z siedmiu silników są nowością w ofercie. Cztery jednostki benzynowe (TSI o pojemności 1,4 do 2,0 litrów) rozwijają moc między 122 KM a 210 KM. Spektrum mocy silników wysokoprężnych (TDI) sięga od 110 KM do 170 KM. Do nowego Tiguana jest dostępna jako opcja 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa (DSG) - jedna z najefektywniejszych i najszybszych automatycznych skrzyń biegów.

Wszystkie Tiguany w wersji BlueMotion Technology posiadają systemy Start-Stop i tryb rekuperacji. Dzięki temu nawet z napędem na wszystkie koła Tiguan 2,0 TDI 4MOTION BlueMotion Technology o mocy 140 KM zużywa 5,8 l/100 km. Tiguan z tym silnikiem dostępny jest także z napędem na przednie koła, wtedy zużycie paliwa zmniejsza się do 5,3 l/100 km.