Jak zapowiadali, tak zrobili. W reakcji na ograniczenia, które w związku z napaścią Rosji na Ukrainę dotknęły rosyjskich przewoźników chcących przewozić towary na terenie UE i innych europejskich krajów, analogiczny zakaz teraz wprowadził rząd Federacji Rosyjskiej.

Zakaz będzie obowiązywał od 10 października do 31 grudnia 2022 r.

Zgodnie z postanowieniem, którego przepisy wchodzą w życie 10 października br. i będą obowiązywały do 31 grudnia 2022 r., firmy transportowe z krajów UE, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Norwegii będą miały zakaz międzynarodowego przewozu drogowego towarów przez terytorium Federacji Rosyjskiej. Zakaz obejmuje przewozy dwustronne, tranzytowe oraz przewozów z lub na terytorium państwa trzeciego.

Wprowadzony zakaz przewiduje wyjątki, które m.in. dotyczą przewozów pocztowych, transportów do i z Obwodu Kaliningradzkiego, a także przewozów towarów określonych w specjalnym wykazie władz rosyjskich. W pozostałych przypadkach ciężarówki, które będą znajdowały się na terytorium Federacji Rosyjskiej w dniu wejścia w życie zakazu, będą miały siedem dni na opuszczenie Rosji, czyli do 17 października br.

Przeładunek towarów możliwy tylko w wybranych strefach na terytorium Rosji

Jak informuje polskie ministerstwo infrastruktury, przeładunek towarów z pojazdów użytkowanych przez przewoźników objętych zakazem na pojazdy rosyjskie i białoruskie oraz odwrotnie możliwy będzie tylko w wybranych strefach kontroli celnej na terytorium Rosji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Strefy takie mają znajdować się w następujących jednostkach administracyjnych Rosji:

  • Obwód Kaliningradzki (wszystkie jednostki terytorialne),
  • Obwód leningradzki (rejon miejski Wyborgu, rejon miejski Kingiszepski),
  • Obwód murmański (Murmańsk, okręg miejski Pieczeński, okręg Kola, okręg Kandalagski),
  • Obwód pskowski (Psków, rejon Siebieżski, rejon Peczorski, rejon Pytałowski),
  • Republika Karelii (rejon miasta Kostomukski, rejon Lachdenpoński, rejon Łochski, rejon Sortawalski),
  • Miasto Petersburg.

Także tutaj będzie możliwa wymiana przyczep lub naczep z pojazdów zagranicznych na pojazdy rosyjskie, lub białoruskie i odwrotnie.