Do użytku oddane zostaną odcinki: Poznań - Wronczyn (16,5 km), Wronczyn - Kościan (18,9 km) i Kościan - Radomicko (15,7 km).

GDDKiA już wcześniej zapowiadała, że będzie chciała udostępnić wielkopolskie odcinki trasy Poznań – Wrocław kierowcom jeszcze w tym roku; wcześniej termin ich oddania wielokrotnie ulegał zmianie. W poniedziałek sobotnią datę podał dyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA Marek Napierała. Trasa wraz z węzłami powinna być w pełni udostępniona w godzinach popołudniowych.

Dwa lata opóźnienia

Odcinek S5 między Poznaniem a Wronczynem pierwotnie miał być gotowy w listopadzie 2017 r. Pod koniec ubiegłego roku udostępniono kierowcom jedną z jezdni. W czerwcu GDDKiA odstąpiła od umowy z wykonawcą odcinka - konsorcjum, któremu przewodziła firma Toto Costruzioni Generali; ogłoszono przetargi na dokończenie prac.

Wraz z odcinkiem Poznań - Wronczyn kierowcom od najbliższej soboty udostępnione zostaną też pozostałe dwa odcinki S5 przebiegające przez województwo wielkopolskie, od Wronczyna poprzez Kościan do węzła Radomicko o łącznej długości około 35 kilometrów.