Już na pierwszy rzut oka Audi A6 Avant wygląda bardzo dynamicznie. Jego proporcje są sportowe i eleganckie, niska linia dachu przechodzi w pochylone słupki D. Na życzenie Audi montuje przednie i tylne światła wykonane w technologii LED. Dla reflektorów ksenonowych "plus" można wybrać także funkcję adaptive light.

Nowe Audi A6 Avant swoją niewielką masą wyznacza standardy w swoim segmencie rynkowym. Jego nadwozie składa się w około 20 proc. z aluminiowych podzespołów. Audi, pionier w dziedzinie lekkich konstrukcji, znów podnosi poprzeczkę. W porównaniu z poprzednim modelem ciężar całkowity obniżył się nawet o 70 kilogramów, na przykład A6 Avant 2,0 TDI bez pasażerów i paliwa waży zaledwie 1640 kilogramów

Wnętrze zachwyca smukłością form, doskonałą jakością wykonania, bogatym wyposażeniem i bezkonkurencyjną ergonomią. Do opcjonalnych elementów z wysokiej półki należy wyświetlacz head-up, przednie fotele z funkcją wentylacji i masażu oraz cały zestaw elementów Infotainment. Na jego czele stoi system MMI Navigation plus z twardym dyskiem i obsługą przy użyciu panelu dotykowego oraz Advanced Sound System firmy Bang & Olufsen.

Również pod względem pełnego połączenia z internetem nowe Audi ma wiele do zaoferownia. We współpracy z Google w aucie dostępne są specjalne usługi online, w tym sterowana głosowo funkcja wyszukiwania celów specjalnych. Hotspot WLAN umożliwia pasażerom swobodne surfowanie po sieci i wysyłanie wiadomości.

Kolejna innowacja - informacja drogowa Audi Verkehrsinformation online - informuje kierowcę na bieżąco i precyzyjnie o natężeniu ruchu na wybranej przez niego trasie.

Udoskonalone systemy wspierające kierowcę i poprawiające bezpieczeństwo sprawiają, że jazda staje się jeszcze bardziej komfortowa. Niektóre z tych systemów ściśle współpracują z MMI Navigation plus, co dodatkowo zwiększa ich wydajność. Nowością w ofercie Audi jest system ułatwiający parkowanie "Audi parking system Plus" z czterema małymi kamerami obserwującymi bezpośrednie otoczenie samochodu. Obraz otoczenia z różnych perspektyw jest wyświetlany na dużym monitorze pokładowym.

Bagażnik nowego A6 Avant ma pojemność 565 litrów. Po złożeniu oparć pojemność rośnie do 1680 litrów. Na życzenie Audi dostarcza wiele praktycznych i przemyślanych rozwiązań. Na przykład sterowana czujnikami, automatycznie otwierająca się klapa bagażnika: gdy kierowca stojąc za samochodem wykona ruch poniżej tylnego zderzaka zgodny z odpowiednim wzorcem, bezdotykowe czujniki zainicjują otwarcie klapy.

Audi oferuje nowy model z pięcioma silnikami z bezpośrednim wtryskiem paliwa - dwoma benzynowymi i trzema TDI. Mają one moc od 177 KM do 300 KM. Trochę później pojawi się 3,0 TDI z doładowaniem biturbo, o mocy 313 KM. Moc tych silników idzie w parze z ich efektywnością - w porównaniu z poprzednim modelem zużycie paliwa spadło nawet o 21 procent. Na przykład 2,0 TDI zadowala się średnio tylko 5,0 litrami paliwa.

W zależności od silnika Audi wyposaża nowe A6 Avant w różne układy przeniesienia napędu: sześciobiegową skrzynię manualną, bezstopniową przekładnię multitronic, zoptymalizowaną pod kątem szybkiej zmiany biegów ośmiostopniową tiptronic lub sportową siedmiobiegową przekładnię S tronic. Obok napędu na przednią oś dostępny jest także stały napęd na wszystkie koła quattro. Na życzenie sportowy mechanizm różnicowy rozdziela zmiennie siły między tylne koła.

Nowoczesne zawieszenie łączy w sobie sportową dynamikę i luksusowy komfort. System Audi drive select wraz z trybem "efficiency" należy do wyposażenia seryjnego wszystkich modeli z silnikami turbo, nowe elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego pracuje z maksymalną wydajnością.

W wariantach z napędem na przednie koła system stabilizacji toru jazdy ESP z elektroniczną blokadą poprzeczną znacznie zwiększa precyzję jazdy. Jako opcję Audi oferuje pneumatyczne zawieszenie adaptive air suspension, a nieco później także dynamiczny układ kierowniczy.