• W ciągu 7 lat (oficjalna rosyjska premiera miała miejsce w marcu 2012 roku) sprzedano łącznie 400 tys. egzemplarzy Renault Duster
  • Renault Duster jest od 2013 roku najchętniej kupowanym autem z napędem na cztery koła w Rosji
  • Dacia Duster oferowana jest w Rosji nie tylko pod logo Renault. Samochód sprzedawany jest także jako Nissan Terrano

U naszego sąsiada próżno szukać nowych aut marki Dacia. Znane modele rumuńskiej marki można jednak spotkać z innym logo: Łady (np. Logan MCV) albo Renault (Sandero, Logan i Duster). Cieszą się sporym powodzeniem czego najlepszym przykładem jest sukces Renault Duster.

W ciągu 7 lat (oficjalna rosyjska premiera miała miejsce w marcu 2012 roku) sprzedano łącznie 400 tys. egzemplarzy Renault Duster na lokalnym rynku. Co więcej w Rosji Duster jest od 2013 roku najchętniej kupowanym autem z napędem na cztery koła. Przez cztery lata był też najpopularniejszym nowym SUV.

Co ciekawe Dacia Duster na wschodni rynek nie pochodzi jednak z zakładów w Rumunii. Samochód jest bowiem produkowany w Rosji już od wielu lat (produkcję rozpoczęto w grudniu 2011 roku). Od tego czasu przeszedł kilka zmian, z których część opracowano z myślą o specyfice rosyjskiego rynku (zdalne uruchomienie silnika na 20 min by rozgrzać lub schłodzić kabinę, stalowa osłona skrzyni biegów i zbiornika paliwa czy elektryczne podgrzewanie szyby przedniej).

Mimo modernizacji Renault dalej oferuje poprzednią generację Dustera dla klientów na wschodzie. By podtrzymać zainteresowanie wprowadza limitowane wersje specjalne takie jak Adventure ze wzbogaconym wyposażeniem (felgi 16 calowe, chromowane elementy, dodatkowe osłony i lepsze radio multimedialne Connect z CarPlay i Android Auto). Cena od 1 054 990 rubli za wersję 1,6 l (114 KM) i napędem na wszystkie koła. Najdroższa kosztuje 1,14 mln rubli i jest wyposażona w motor 2,0 l o mocy 143 KM. Po doposażeniu w takie dodatki jak m.in. zestaw nagłośnienia premium Focal, kino samochodowe, dostęp do internetu, automatyczną skrzynię biegów czy zestaw czujników ciśnienia cenę łatwo podnieść nawet do ponad 1,8 mln rubli.