Nowy Volkswagen Crafter został stworzony od podstaw, ale za wzór designu oraz jakości wykonania postawiono mniejszego brata – Transportera.

Nadwozie dostawczaka może pochwalić się współczynnikiem oporu powietrza wynoszącym jedynie 0,33. Aby dopasować Craftera do różnych potrzeb klientów, w ofercie znajdą się trzy wersje długości oraz trzy wersje wysokości Craftera.

Pod maską kryje się nowy silnik o oznaczeniu "EA 288Nutz", który opracowano specjalnie dla nowego Craftera. Jest to 2-litrowy motor TDI dostępny w czterech wariantach mocy.

Klienci mogą wybierać między jednostką o mocy 102 KM, 122 KM oraz 140 KM. Mogą także zdecydować się na najmocniejszy wariant tego silnika – TDI biturbo – o mocy 177 KM.

Wybór jednostek napędowych zależy od rodzaju układu przeniesienia napędu. Klienci będą mogli zamówić nowego Craftera z napędem na oś przednią lub tylną, a także z napędem na cztery koła 4MOTION. Dodatkowo będą mogli wybrać rodzaj skrzyni biegów.

W modelu znajdziemy nowoczesne systemy dbające o bezpieczeństwo kierowcy takich jak: ESP ze stabilizacją toru jazdy przyczepy, adaptacyjny tempomat ACC, system automatycznego hamowania po kolizji, system korekty toru jazdy w przypadku bocznych podmuchów wiatru (opcjonalny) oraz asystent manewrowania z przyczepą.

Volkswagen Crafter
Volkswagen Crafter

Systemów w ofercie jest mnóstwo, także tych z zakresu bezpieczeństwa biernego – m.in. poduszki powietrzne z przodu, boczne oraz kurtynowe dla kierowcy i pasażerów oraz obszerna gama systemów informacyjno-ostrzegawczych jak kamera cofania, czujniki parkowania oraz system ostrzegania o ruchu za pojazdem – Rear Traffic Alert.

Crafter został wyposażony w reflektory LED, wraz z funkcją doświetlania zakrętów oraz asystentem świateł Light Assist.

Dla nowego Craftera został zbudowany nowy zakład produkcyjny we Wrześni. Obiekt ten jest drugim miejscem produkcji Volkswagenów w Polsce. Pierwszy jest zlokalizowany w Antoninku pod Poznaniem, gdzie działa już od ponad 20 lat.

Zakład, w którym będzie produkowany Crafter, zajmuje powierzchnię blisko 220 hektarów, co odpowiada powierzchni około trzystu boisk piłkarskich. Gdy fabryka zacznie działać na pełnych obrotach, będzie w niej pracować ponad 3000 osób. Dodatkowo, w okolicy powstanie również kilka zakładów firm zaopatrzeniowych, co stworzy kolejne miejsca pracy.