Wzrost liczby wypadków rowerowych

Statystyki są nieubłagane – od początku roku na terenie powiatu białostockiego odnotowano 42 kolizje i 4 wypadki z udziałem rowerzystów. W wyniku tych zdarzeń ranne zostały 4 osoby. Policja podkreśla, że odpowiednie zachowanie i wyposażenie rowerzystów ma kluczowe znaczenie dla ich bezpieczeństwa na drodze.

Przeczytaj również: Policjanci zaglądają w dwa miejsca samochodu i wystawiają mandaty do 3000 zł

Ostatnie zdarzenie na Sienkiewicza

Najświeższe zderzenie miało miejsce na ulicy Sienkiewicza, gdzie 65-letni rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do kolizji z innym cyklistą. Obaj mężczyźni trafili do szpitala. Policja podkreśla, że jeden z nich nie miał na głowie kasku, co mogło zwiększyć skutki wypadku.

Jakie są obowiązki rowerzysty?

Policja przypomina o obowiązkach rowerzystów: korzystanie z dróg dla rowerów, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, sygnalizowanie manewrów, a także o wyposażeniu roweru w niezbędne elementy takie jak światła, hamulce czy odblaski. Dodatkowo, zaleca się noszenie kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej dla zwiększenia widoczności i bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo dzieci na rowerach

Dzieci poniżej 10. roku życia mogą poruszać się na rowerze tylko pod opieką dorosłych. Policja zwraca uwagę, że dzieci do 7. roku życia powinny być przewożone na rowerze tylko na specjalnie przystosowanych do tego siodełkach. To ważne dla ich bezpieczeństwa.

Przeczytaj również: Przesunęli puste palety w naczepie i zamarli. Od razu wezwali na miejsce policję

Policjanci apelują o ostrożność

Policja apeluje do wszystkich użytkowników dróg o wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów. Rowerzyści, pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa, szczególnie podczas przejeżdżania przez jezdnię. Zmniejszanie prędkości i stosowanie się do zasad może uratować życie i zdrowie.