Zgodnie z kodeksem drogowym, każdy kierowca ma obowiązek prawidłowego zabezpieczenia przewożonego ładunku. Niestety, nie wszyscy przestrzegają tych zasad. W Jaworze odnotowano przypadki, gdy z pojazdów ciężarowych spadały żwir, ziemia czy kamienie, uszkadzając inne samochody. Przepisy jasno określają, że ładunek nie może przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, zmieniać swojego położenia w trakcie jazdy, ani wywoływać nadmiernego hałasu.

Trzeba dokładnie zabezpieczać ładunek

Jaworska policja apeluje do kierowców, zwłaszcza tych prowadzących pojazdy ciężarowe, o niebagatelizowanie kwestii zabezpieczenia ładunku. Odpowiednie środki, takie jak pasy czy plandeki, są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest również przewożenie niezabezpieczonych śmieci czy materiałów sypkich, które mogą stanowić zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów

Należy pamiętać, że naruszenie zasad dotyczących zabezpieczenia ładunku może skutkować nie tylko mandatem, ale również poważnymi konsekwencjami w postaci wypadków drogowych. Nagłe przemieszczenie się ładunku i jego wypadnięcie z pojazdu to realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Policja przypomina, że wszystkie regulacje dotyczące warunków używania pojazdów w ruchu drogowym zawarte są w art. 61 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo to podstawa

Bezpieczny transport to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale również odpowiedzialności społecznej. Każdy kierowca powinien być świadomy, że jego działania na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo innych. Zabezpieczenie ładunku to podstawowy obowiązek, który może uchronić przed tragedią na drodze. Policja zachęca do zgłaszania przypadków nieprawidłowo zabezpieczonych ładunków, co może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 9.06.2024, Polska Policja.