Ponad dwa lata temu weszły w życie nowe przepisy, które zaostrzyły kary dla uczestników ruchu drogowego, którzy łamią prawo. Zmiany te dotknęły również rowerzystów, którzy zdecydują się na jazdę po spożyciu alkoholu. Mandaty za jazdę w stanie nietrzeźwości wzrosły do kwoty 2,5 tys. zł.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Nocny rajd ulicą Bytomską

W Zabrzu na ul. Bytomskiej policjanci drogówki zauważyli rowerzystę. Niepewny styl jazdy mężczyzny wskazywał, że kierujący jednośladem może być pod wpływem alkoholu. Po zatrzymaniu i zbadaniu stanu trzeźwości 23-latka, od którego wyraźnie było czuć alkohol, okazało się, że podejrzenia funkcjonariuszy były w pełni uzasadnione. Badanie wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie rowerzysty. W związku z tym mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł.

Wysokie kary dla pijanych kierowców

Policja przypomina, że za jazdę rowerem po alkoholu grożą surowe konsekwencje. Już od poziomu 0,2 promila alkoholu w organizmie, rowerzysta może zostać ukarany mandatem w wysokości 1 tys. zł. Przekroczenie granicy 0,5 promila skutkuje mandatem w wysokości 2,5 tys. zł.

Mundurowi podkreślają, że nietrzeźwi kierowcy oraz rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo innymi uczestnikami ruchu drogowego często są przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, lecz także dla innych użytkowników dróg.