Na autostradzie A4 w rejonie Gliwic 48-letni kierowca z Bielska-Białej został ukarany mandatami na łączną kwotę 3000 zł oraz 16 punktami karnymi za dwukrotne złamanie zakazu wyprzedzania. Policja przypomina, że obowiązujące przepisy surowo karzą za tego typu wykroczenia, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Nowe przepisy kontra wyścigi słoni

Zgodnie z przepisami pojazdy ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony oraz zespoły pojazdów dłuższe niż 7 metrów na autostradach i drogach ekspresowych z trzema lub więcej pasami ruchu muszą korzystać tylko z dwóch pasów najbliżej prawej krawędzi. Za naruszenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 zł i 6 punktów karnych.

Nowelizacja przepisów miała na celu zapobieganie niebezpiecznym manewrom wyprzedzania przez ciężarówki, które mogą prowadzić do tzw. wyścigów słoni. Za wyprzedzanie na autostradach i drogach ekspresowych o dwóch pasach ruchu grozi teraz mandat w wysokości 1000 zł i 8 punktów karnych. Zmiany te mają przyczynić się do płynniejszego ruchu i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Policja zachęca do zgłaszania takich przypadków. Można to zrobić, przesyłając materiał filmowy na skrzynkę e-mailową Stop Agresji Drogowej. Wspólne działania mają na celu walkę z piractwem drogowym i podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na drogach szybkiego ruchu.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 2.06.2024, Policja Śląska.