Wybierz samochód

Ford

Ford

Ford to amerykańska firma produkująca samochód osobowe, dostawcze i ciężarowe. Została założona przez jedną z najważniejszych osób w historii motoryzacji - Henry'ego Forda w 1903 roku w Detroit.

Miesiąc po założeniu powstaje pierwszy samochód – model A, jednak to model T z 1908 roku był prawdziwym hitem. Przez 19 lat wyprodukowano go ponad 15 mln egzemplarzy, przez co w 1913 roku, Ford jako pierwszy na świecie wprowadził produkcje taśmową, dzięki której co 10 sekund z linii zjeżdżał nowy samochód.

W 1964 roku, Amerykanie stworzyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych aut na świecie – Mustang'a. Od niego zaczęło się określenie "Pony car", samochodu o kompaktowym nadwoziu, sportowej stylistyce i mocnym silniku.

Rozwój i sukces Forda został wkrótce przyhamowany gdy... został zmuszony do ograniczania produkcji, gdyż w razie opanowania ponad 60% rynku, urząd antymonopolowy nałożyłby na nich ogromne kary. Firma oprócz fabryk na rodzimej ziemi, budowała też liczne zakłady w różnych częściach świata, m.in. w Indiach, Argentynie, Rumunii czy Rosji.

Obecnie Ford jest właścicielem Land Rovera, Aston Martina, Volvo, Lincolna i Jaguara.

Ford - modele

Ford - powiązane artykuły

Pokaż więcej