Wybierz samochód

Honda Insight

Honda Insight

Honda Insight to kompaktowy samochód hybrydowy produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny. Samochód pojawił się na rynku w 1996 roku bazując na prototypie modelu J-VX. Pojazd charakteryzował się opływowy, 3-drzwiowym nadwoziem i tylnymi kołami, obudowanymi panelami. Dzięki wysiłkom Japońskich inżynierów, udało się uzyskać współczynnik oporu powietrza Cx=0,25.

Honda Insight była pierwszym samochodem hybrydowym na rynku USA, bowiem w innych zakątkach świata, pojazd został wyprzedzony aż o 2 lata przez największego rywala – Toyotę Prius. Głównym źródłem napędu był 3-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1 litra, generujący 68 KM. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów, jednostka ważyła zaledwie 56 kg! Wspomagał ją silnik elektryczny, a łączna moc układu wynosiła 76 KM.

Dzięki zastosowaniu lekkich akumulatorów nikolowo-metalowo-wodorkowych, masa Hondy Insight wynosiła ok. 900 kg, a zamiast ładowania baterii z zewnątrz, odbywało się to podczas hamowania silnikiem lub podczas jazdy ze stałą prędkością. Moc przenoszona była na przednią oś za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej lub bezstopniowej przekładni CVT.

II generacja zadebiutowała już w 2008 roku jako koncept, a rok później jako pojazd seryjny. Samochód w porównaniu do swojego poprzednika znacznie urósł, a oprócz tego zyskał dodatkową parę drzwi i mógł pomieścić 5 pasażerów. Lania nadwozia przypomina nieco Toyotę Prius, jednak Honda wydaje się być bardziej rozbudowana. Mimo niemałych rozmiarów, udało się inżynierom z Kraju Kwitnącej Wiśni uzyskać korzystny współczynnik oporu powietrza. Dodatkowo, mimo obecności akumulatorów, waga auta nie przekracza 1,3 tony, a pojemność bagażnika wynosi ok. 400 litrów.

W 2010 roku zdecydowano się nieco odświeżyć Honde Insight. Przeprojektowano pas przedni oraz tylną klapę i niektóre elementy zawieszenia. Do napędu posłużył 1,3-litrowy benzyniak VTEC generujący 88 KM, który wspomagany był elektryczną jednostką. Łączna moc układu wynosiła 98 KM. Napęd przenoszony był na przednie koła za pomocą skrzyni CVT o 7 symulowanych biegach.

W 2014 roku, ze względu na kiepskie wyniki sprzedaży, produkcja Hondy Insight została zakończona.

Honda Insight - generacje

Honda Insight I (1999&nbsp-&nbsp2006)

Honda Insight I (1999 - 2006)

Honda Insight - powiązane artykuły