Dostępne na rynku układy hybrydowe, czyli dlaczego IMA?

Wszystkie samochody hybrydowe wyposażone są w silniki spalinowe i silniki elektryczne, ale producenci samochodów stosują trzy różne schematy współpracy tych silników.

Pierwszy z nich, to układ szeregowy, w którym źródłem momentu napędowego jest wyłącznie silnik elektryczny. Silnik spalinowy napędza generator prądu, służący do zasilania silnika elektrycznego.

W układzie równoległym głównym źródłem momentu napędzającego koła jest silnik spalinowy. Silnik elektryczny w ściśle określonych warunkach wspomaga silnik spalinowy, a czasami nawet go zastępuje. Takiego właśnie układu używa Honda we wszystkich swoich samochodach hybrydowych. Nosi on nazwę zintegrowanego wspomagania silnika (Integrated Motor Assist, IMA).

Istnieją też hybrydowe układy szeregowo-równoległe, zwane także kombinowanymi. Taki właśnie układ stosowany jest w samochodzie Toyota Prius, w którym, jak sama nazwa układu wskazuje, używa się obydwu wcześniejszych schematów współpracy silników. System ten składa się z silnika spalinowego i dwóch maszyn elektrycznych, przy czym pojazd może niezależnie korzystać z tych dwóch rodzajów napędu.

Każdy z tych systemów ma swoje zalety i wady, jednak największe zalety systemu równoległego, takiego jak IMA, to najmniejsza masa, najbardziej ograniczone rozmiary oraz niższe koszty produkcji. Honda wybrała taki system i optymalizowała go przez ostatnie 10 lat.

Jazda wyłącznie w trybie elektrycznym - jest możliwa!

Honda Insight w pewnym zakresie posiada możliwość jazdy wyłącznie w trybie elektrycznym. Faktem jest, że w pojeździe tym nie ma przycisku włączającego ten tryb, ale nie oznacza to, że kierowca nie ma wpływu na jego uruchomienie.

W przypadku Hondy Insight to właśnie styl jazdy kierowcy ma decydujące znaczenie przy wykorzystaniu trybu elektrycznego. Innymi słowy w aucie nie ma włącznika, ale umiejętne obchodzenie się z pedałem przyspieszania powoduje uruchomienie trybu elektrycznego.

W Hondzie Insight jazda w trybie elektrycznym zależy od wielu czynników, a głównymi są poziom naładowania akumulatora hybrydowego i wspomniany sposób jazdy. Należy przyjąć, że jazda z wykorzystaniem jedynie energii elektrycznej jest możliwa w zakresie od kilkunastu do ponad osiemdziesięciu kilometrów na godzinę.

Dystans przejechany w ten sposób zależy od poziomu naładowania akumulatora oraz od prędkości jazdy (generalna zasada jest taka, że im szybciej jedziemy, tym krótszą drogę przejedziemy z wykorzystaniem trybu elektrycznego). W samochodzie Honda Insight tryb elektryczny umożliwia poruszanie się jedynie z ustaloną prędkością podróżną. Nie ma możliwości ruszenia z miejsca, ani silniejszego przyspieszania jedynie w trybie elektrycznym.

Nagroda dla zdobywcy Pucharu - ekologiczna jazda się opłaca!

Honda opracowała technologię, dzięki której kierowcy Insighta będą mogli jeździć bardziej ekologicznie i ekonomicznie. Technologia ta otrzymała nazwę Ecological Drive Assist System, lub krócej Eco Assist (system wspomagania ekologicznej jazdy) i można powiedzieć, że system ten robi dokładnie to, na co wskazuje jego nazwa.

Eco Assist łączy w sobie wiele funkcji, takich jak:

- aktywowany przez kierowcę tryb ECON, który optymalizuje pracę przekładni CVT, silnika i innych komponentów układu napędowego w celu obniżenia zużycia paliwa;

- system wspierający reakcje kierowcy, który za pomocą różnych kolorów podświetlenia prędkościomierza podpowiada w czasie rzeczywistym jak osiągnąć niższe zużycie paliwa;

- układ oceny zużycia paliwa, dostarczający informacje na temat bieżącego spalania oraz podsumowujący styl jazdy na dłuższym dystansie.

System symbolicznie nagradza kierowcę (wyświetlanymi listkami, następnie roślinami, wieńcami, a finalnie Pucharem), jeśli ten systematycznie stosuje ekologiczny styl jazdy. Punktacja ta nosi nazwę Eco Score.

Honda Poland zorganizowała konkurs dla właścicieli modelu Insight - polega on właśnie na zdobyciu Pucharu w punktacji Eco Score. Nagrodą główną jest kwota 10 000 PLN.