Wybierz samochód

Honda

Honda

Honda to japońska marka produkująca samochody osobowe, dostawcze, motocykle oraz silniki do różnego rodzaju maszyn budowlanych i rolniczych. Powstała w 1948 roku z inicjatywy Soichiro Hondy w Tokio.

Pierwszym pojazdem marki, był rower napędzany silnikiem o pojemności 50 cm³. Następnym był motocykl, który wprowadzono do sprzedaży już rok później. Produkcją samochodów Honda zajęła się dopiero w 1953 roku – pierwszy był dostawczy T360.

W 1971 zaprezentowano Hondę Gold Wing– pierwszy motocykl z biegiem wstecznym. Rok później Japończycy zdecydowali się wprowadzić na rynek pierwszy seryjnie produkowany samochód kompaktowy – Civic'a. Osiągnął ogromny sukces rynkowy, a do dziś powstało 9 generacji tego auta.

W 1973 syn Soichiro Hondy założył własną firmę – Mugen Motorsports, która zajmowała się tuningiem aut i ścisłą współpracą z firmą ojca.

Honda, jako pierwszy producent na świecie skonstruowała w 1988 roku silnik z układem elektronicznie sterowanych faz rozrządu i skoków zaworów o nazwie VTEC. Odznaczał się dobrymi osiągami, bardzo niskim zużyciem paliwa i niższą emisją spalin.

Marka wystawiała swój zespół także w Formule 1 w latach 1964-1968, 1983-1992 (jako dostawca silników) i 2006-2008.

Honda - modele

Honda - powiązane artykuły

Pokaż więcej