Auto Świat Używane Co warto kupić Wielkie porównanie używanych hybryd. Do walki stanęło 19 modeli

Wielkie porównanie używanych hybryd. Do walki stanęło 19 modeli

Jeszcze niedawno auta hybrydowe miały dużą utratę wartości, bo klienci na rynku wtórnym woleli omijać je szerokim łukiem. Hybrydy dowiodły swojej niezawodności i obecnie najbardziej uznane modele sprzedają się od ręki.

Mitsubishi Outlander PHEV 2020
Zobacz galerię (19)
Auto Bild
Mitsubishi Outlander PHEV 2020
  • Do hybryd przekonało się wielu kierowców, nawet taksówkarze – można liczyć na niskie spalanie (szczególnie w mieście), niskie są też koszty eksploatacji
  • Amatorzy używanych samochodów hybrydowych najbardziej martwią się o kondycję elementów typowych dla tych modeli, przede wszystkim wysokonapięciowej baterii. Uspokajamy, jej trwałość przeważnie jest bardzo wysoka
  • To dobry czas na używaną hybrydę. Oferta jest bogata, na rynku można znaleźć różne modele na niemal każdą kieszeń
  • Dokładne opisy zalet i wad wszystkich 19 aut, które wzięły udział w tym porównaniu, znajduje się na końcu artykułu

Na początek warto przyjrzeć się trochę technice. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem hybrydy są klasyczne konstrukcje – za napęd odpowiada głównie silnik spalinowy, elektryczny wspomaga ruszanie, dołącza się też do napędu w sytuacji wysokiego zapotrzebowania na moc. Gdy zdejmujemy nogę z gazu lub używamy hamulca, rozpoczyna się odzysk energii, która trafia do akumulatora. Bateria ma w tym przypadku niezbyt dużą pojemność, około 1,3-1,5 kWh. Akumulator może też być doładowany w czasie pracy silnika spalinowego.

Toyota Yaris 1.5 VVT-i Hybrid
Toyota Yaris 1.5 VVT-i HybridAuto Bild

Nieco bardziej zaawansowane są hybrydy typu plug-in (PHEV). Mają większą baterię trakcyjną (8-12 kWh), która pozwala na pokonanie na samym prądzie 20-50 km, zależnie od modelu i warunków. Ponieważ takiej ilości prądu nie odzyskamy w czasie hamowania, auta mają możliwość doładowania baterii z zewnętrznego źródła prądu (np. w domu lub z publicznych stacji). Auto z pełną baterią może poruszać się w trybie elektrycznym, gdy prąd się wyczerpie – działa jak hybryda.

Używane samochody hybrydowe – różne rodzaje

Rozróżniamy hybrydy równoległe, szeregowe oraz mieszane. W pierwszych silnik spalinowy jest wspomagany w czasie pracy elektrycznym, ewentualnie każdy z nich może pracować sam (w określonych warunkach). W przypadku hybrydy szeregowej silnik spalinowy produkuje energię elektryczną, wykorzystywaną przez jednostki elektryczne. Wiele konstrukcji jest mieszanych, m.in. hybrydy Toyoty to konstrukcje równoległe, jednak np. podczas jazdy na wstecznym biegu z małym poziomem naładowania baterii silnik spalinowy zostanie uruchomiony, by ją zasilić, natomiast za napęd będzie odpowiadała druga maszyna elektryczna. Z kolei np. Outlander PHEV jest głównie hybrydą szeregową – w większości stanów pracy działają albo tylko silniki elektryczne, albo też spalinowy, który jednak nie napędza kół, lecz służy do produkcji prądu. Dopiero w razie dużego zapotrzebowania na moc auto zmieni się w hybrydę równoległą i benzyniak zacznie napędzać koła pojazdu.

Mitsubishi Outlander PHEV (od 2014 r.)
Mitsubishi Outlander PHEV (od 2014 r.)Żródło: Auto Świat / Archiwum

Rozwiązania poszczególnych producentów różnią się jednak dość wyraźnie, np. Toyota w razie awarii akumulatora wysokonapięciowego nie ruszy z miejsca. Układ hybrydowy wykorzystywany jest do uruchamiania silnika spalinowego, inaczej też nie będzie biegu wstecznego. Z kolei np. w Hondzie Civic nie jest to problemem, bo auto ma klasyczną skrzynię bezstopniową i rozrusznik – może działać nawet w przypadku braku akumulatora. Auta różnią się też napędem – często silniki spalinowy i elektryczny pracują na jednej osi (np. Toyota, Honda), ale zdarza się napęd nazywany przez nas "eAWD" – jeśli za jedną oś odpowiada "spaliniak", za drugą zaś elektryk.

Ostatnie lata przyniosły dodatkowe rozwiązania – mild hybrid. Tu elektryczny układ wspomagający silnik spalinowy składa się najczęściej ze zintegrowanego rozrusznika-alternatora, a całość pracuje pod napięciem 12 lub 48 V. Dodatkowy akumulator litowo-jonowy zapewnia odzysk energii w czasie hamowania. Samochodów jest dużo, zaś zyski nie zawsze zauważalne, przynajmniej dla kierowcy.