Wybierz samochód

Toyota

Toyota

Toyota – japońska marka motoryzacyjna należąca do koncernu Toyota Motor Corp. Założycielem był w 1918 roku Sakichi Toyoda, a jego firma z początku działała w branży odzieżowej. Dział motoryzacyjny powstał w 1933 roku, a pierwszy prototyp 2 lata później.

Produkcja pierwszego modelu – AA, rozpoczęła się w 1936 roku. Rok później zarząd podjął decyzję o powołaniu nowej firmy – Toyota Motor Co. Ltd i tym samym powstało znane dziś logo marki, które przedstawia trzy owale symbolizują literę T, a całość składa się z ośmiu elementów co miało zapewnić firmie pomyślność.

Mimo wybuchu II wojny światowej, marka pracowała nad samochodem, który miałby zmotoryzować Japonię. Powstały w 1947 roku model SA, nie cieszył się jednak szczególną popularnością, a Toyota popadła w kłopoty finansowe, z których podniosła się dopiero na przełomie lat 50. i 60.

W 1966 roku powstała I generacja jednego z najpopularniejszych modeli marki – Corolli. W 2013 roku zaprezentowano już 11. generację tego modelu, a od 2007 roku wersja hatchback nosi nazwę Auris. W 1992 roku powstała IV generacja sportowego modulu Supra, którą szczególnie upodobali sobie tunerzy. Ze słynnego silnika 2JZ potrafili wycisnąć nawet 1000 KM! 5 lat później powstał model o zupełnie innej charakterystyce – Prius. Był to pierwszy na świecie masowo produkowany samochód osobowy z napędem hybrydowym.

W 2014 Toyota prowadziła do sprzedaży w Japonii model Mirai, pierwszy seryjny samochód na wodorowe ogniwa paliwowe. W 2015 roku pojawiło się także w niektórych krajach Europy.

Toyota jest jednym z największych koncernów motoryzacyjnych świata. Oprócz tego jest też właścicielem marek Lexus i Daihatsu.

Toyota - modele

Toyota - powiązane artykuły

Pokaż więcej