Wybierz samochód

Volvo

Volvo

Volvo to szwedzka marka samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn budowlanych oraz silników. Nazwa firmy oznacza po szwedzku „obracać się”. Narodziła się w 1924 roku, gdy Gustaf Larson i Assar Gabrielson spotkali się przypadkiem w restauracji w Göteborgu.

Ich pierwszym autem był ÖV4, którego produkcję rozpoczęto w 1927 roku. Rok ten uważa się za oficjalny rok powstania marki. Założyciele chcieli, aby ich pojazdy odznaczały się wysoką jakością oraz zaawansowaniem technicznym. W 1929 roku powstał model PV651, który posiadał hydrauliczne hamulce i był wyposażony w zsynchronizowaną skrzynię biegów. W 1957 roku powstał model 120 Amazon, w którym po raz pierwszy zastosowano pionierskie rozwiązanie - trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

W 1966 roku powstał model 144, który był uważany za najbardziej rozwinięty technologicznie samochód na świecie. Auto posiadało kontrolowane strefy zgniotu, miało hamulce tarczowe na wszystkich kołach, a pasy bezpieczeństwa pojawiły się również na tylnej kanapie. Wprowadzono w nim także urządzenie kontrolujące emisję spalin, a wkrótce także pojawił się elektroniczny wtrysk paliwa.

W 1973 roku Volvo przejął 1/3 holenderskiego DAF-a, a wkrótce po tym, Szwedzi nawiązali współpracę z Renault i Peugeotem. Dzięki prowadzeniu wielu badań i testów, Volvo zyskało status jednego z najbezpieczniejszych aut świata.

W 1999 roku połowę praw do Volvo przejął Ford, a po 11 latach nowym właścicielem Volvo Car Corporation został chiński Geely. Obecnie produkowane modele posiadają przed liczbą literę, która oznacza typ nadwozia pojazdu: C – cabrio lub coupé; S - sedan; V - kombi; XC - model uterenowiony.

Volvo - modele

Volvo - powiązane artykuły

Pokaż więcej