Wybierz samochód

Citroen

Citroen

Citroën – francuska marka samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych założona przez inżyniera Andre Citroën w 1919 roku. Swój znaczek marka zawdzięcza daszkowemu zazębieniu kół zębatych, które to z początku produkowała dzięki wykupieniu patentu w Polsce. Potem części te były wykorzystywane m.in. przez Rolls Royce'a lub w... Titanicu.

Swój pierwszy samochód Citroën wyprodukował w 1919 roku. Ogromny sukces odniósł, kiedy w 1925 roku zainstalował kilkadziesiąt tysięcy żarówek na wieży Eiffle'a które tworzyły napis „Citroën”. Produkcja w ich zakładach przewyższyła po tym wydarzeniu łączną produkcję konkurentów - Peugeota i Renault.

W latach 30. w Warszawie powstała montowania aut Citroën'a, jednak wskutek kryzysu działała tylko przez 4 lata. Kilkadziesiąt lat po wojnie, w 1976 roku, rozwojowi firmy pomogło połączenie się z Peugeot'em i tym samym utworzenie koncernu PSA. Obydwie marki zachowały odrębność, ale wspólne badania i konstrukcje pozwoliły obniżyć koszty.

Modele Citroën'a zawsze wyróżniały się oryginalnym, kosmicznym wręcz wyglądem, nietypowym wnętrzem i ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi. Wiele z nich zdobyło tytuł Samochodu Roku, m.in. GS (1971), CX (1975) czy XM (1990).

Citroen - modele

Citroen - powiązane artykuły

Pokaż więcej