Wybierz samochód

Opel

Opel

Opel to jedna z najpopularniejszych niemieckich marek motoryzacyjnych. Firma została założona przez Adama Opla w 1862 roku w Rüsselheim.

Z początku zajmowała się produkcją maszyn do szycia, a później także rowerów. Po śmierci założyciela w 1895 roku, przedsiębiorstwo zostało przejęte przez jego żonę i pięciu synów. Po 4 latach, wyprodukowano pierwszy samochód Opel-Patent-MotorWagen na podwoziu firmy Friedricha Lutzmana. Pierwszy model Opla własnej konstrukcji powstał w 1902 roku – model 10/12PS. Przed wybuchem wojny, Opel zajmował się także produkcją motocykli, a w czasie trwania konfliktu zbrojnego, obok samochodów montowano ciężarówki i produkowano części do samolotów.

Rok 1929 był dla firmy z Rüsselheim przełomowy – większość ich udziałów została wykupiona przez General Motors, do którego Opel wciąż należy. W 1989 roku Opel jako pierwszy producent w Europie wprowadził do standardowego wyposażenia katalizator.

Najpopularniejszymi modelami niemieckiej marki, były m.in. Kadett, Corsa, Vectra czy Omega. W Wielkiej Brytanii modele Opla sprzedawane są pod nazwą Vauxhall, w Australii – Holden, a Ameryce Łacińskiej – Chevrolet.

Opel - modele

Opel - powiązane artykuły

Pokaż więcej