Model

Samochód produkowany jest od 2017 r., jednak model obecnie oferowany w salonach to wersją po faceliftingu, który miał miejsce w 2021 r. Samochód dzięki temu zyskał inny przód z panelem OPEL Vizor, pasujący do nowego języka stylistycznego niemieckiego producenta. Linia boczna jest w kształcie klina, a tył jest podkreślony mocnym przetłoczeniem, w którym umieszczono lampy. Samochód wygląda ciekawie i wyróżnia się szczególnie w dwukolorowym nadwoziu. Cały samochód jest jednak stylistycznie spójny i jednocześnie pozwala zachować anonimowość. Grandland jest technicznie spokrewniony z Peugeotem 3008 i Citroenem C5 AirCross.

Auto nie należy do najdłuższych (4477 mm), jednak w środku komfortowo będzie podróżował komplet pasażerów. Z przodu zadbają o to fotele z szeroką regulacją obejmującą nawet długość siedziska. Osoby z tyłu również nie powinny narzekać, ilość miejsca na kolana i nad głową jest wystarczająca, bowiem auto jest dość wysokie (1609 mm), a ponadto mają wygodną kanapę. Inżynierowie Opla zadbali również o to, by przestrzeni w bagażniku nie zabrakło, ma on bowiem 514 litrów, a po złożeniu tylnego oparcia, tworzącego płaską podłogę, przestrzeń rośnie do 1652 litrów.

Czytaj więcej o OPEL Grandland

Silnik

Trzycylindrowa benzynowa jednostka napędowa o pojemności 1.2 jest tym samym, co można spotkać m.in. w Citroenach oraz Peugeotach i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ OPEL należy do tego samego koncernu Stellantis. Silnik generuje moc 131 KM i moment obrotowy w wysokości 230 Nm. Jest on połączony z 6-biegową manualną skrzynią biegów. Taki zestaw pozwala rozpędzić Grandlanda do 188 km/h, a setka na zegarach pojawia się po 10,1 s. Producent do tego silnika oferuje również 8-biegową skrzynię automatyczną.

Motor przekazuje swoją moc jedynie na przednie koła i nie ma możliwości zamówienia napędu na obie osie. To jednak przekłada się na niższe zużycie, które według danych producenta (cykl WLTP) wynosi 6,3 l/100 km.

Oprócz omawianej jednostki napędowej w katalogu możemy znaleźć silnik diesla, a także układ hybrydowy Plug-In.

Wyposażenie

Auto można wybierać spośród czterech wersji wyposażenia. Omawianą tutaj jest Business Elegance, której ceny zaczynają się od 159 tys. 100 zł. Najważniejszymi elementami wyposażenia są tutaj adaptacyjne reflektory pikselowe IntelliLux stworzone w technologii LED, aktywny tempomat z asystentem utrzymania na pasie ruchu, system rozpoznawania znaków drogowych i ostrzegania przed kolizją oraz automatycznego hamowania.

Poza tym we wnętrzu kierowca doceni podgrzewane fotele regulowane w ośmiu kierunkach, stworzone razem z niemiecką organizacją AGR działającą na rzecz zdrowych pleców. Dodatkowo jest system multimedialny wyposażony w 10-calowy ekran dotykowy z nawigacją 3D. Wyposażenie obejmuje również 12-calowy ekran kierowcy. Pełna zawartość wyposażenia tej wersji Grandlanda można znaleźć w tabeli poniżej.

Dane techniczne

Najważniejsze dane

Marka OPEL
Model Grandland X
Generacja A18
Wersja Elegance Business Pack S&S
Kategoria SAMOCHODY TERENOWE
Rodzaj paliwa benzyna
Napęd przedni (4x2)
Typ nadwozia kombi
Produkcja Od 2021
Produkcja Do 2021
Pojemność silnika 1199 cm³
Moc 96 kW
Liczba drzwi 5
Liczba miejsc 5
Masa całkowita 1930 kg
Szerokość 1906 mm
Długość 4477 mm
Wysokość 1609 mm