Wybierz samochód

Mini Cabrio

Ikona samochodu

MINI Cabrio to kompaktowych rozmiarów kabriolet produkowany przez markę należącą do koncernu BMW. Auto pojawiło się na rynku w 2004 roku jako jedna z wersji nadwoziowych MINI One/Cooper jednocześnie bazując na tym modelu.

Był to pierwszy model w historii marki ze ściąganym dachem. Choć w przeszłości powstawały prototypy małego brytyjskiego autka bez dachu, to żaden nie wszedł do produkcji. Jeśli chodzi o stylistykę to auto zbytnio nie odbiegało od swojego pierwowzoru. Oczywistym jest, ze podłoga oraz wzmocnienia boczne uległy modyfikacji, a linia biegnąca od słupka B ku tyłowi miała inny kształt.

Środek został zaprojektowany w bardzo nowatorski i lifestylowy sposób chcąc upodobać się młodszej klienteli. W oczy rzuca się duży, centralnie umieszczony prędkościomierz, który jednak nie jest zbyt funkcjonalny. Jeśli chodzi o miejsce na tylnej kanapie to można powiedzieć iż jest ono symboliczne. Miejsca nad głową pasażerowie zyskają przy ściągniętym dachu, jednak w nogach wciąż będzie ciasno.

Do napędu posłużył silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra i mocy 90, 115 lub 170 (z kompresorem) KM. Moment obrotowy był przenoszony na przednią oś za pośrednictwem 5- lub 6-biegowej skrzyni manualnej lub 6-stopniowej przekładni CVT.

W 2009 roku wprowadzono na rynek II generację MINI Cabrio. Stylistyka auta właściwie uległa bardzo subtelnej zmianie, niemal nie do wychwycenia dla laika. Wprawne oko jednak zauważy nowe lampy przednie oraz tylne, nowy grill oraz delikatnie inną linię auta. Również wnętrze uległo odświeżeniu. Wymiarowo auto urosło o blisko 10 cm, co mogą odczuć pasażerowie na tylnej kanapie oraz bagażnik, który oferuje 240 litrów pojemności. Dach po raz kolejny wykonano z miękkiego materiału, i można było go zdjąć jadąc nie więcej niż 30 km/h. Zajmowało to ok. 15 sekund.

Obok silników benzynowych pojawiły się także jednostki wysokoprężne. Benzyniaki miały pojemność 1,6 litra i rozwijały od 98 do nawet 211 KM w topowej odmianie John Cooper Works. Diesle z kolei miały pojemność 1,6 oraz 2 litrów i generowały odpowiednio 112 oraz 143 KM. Moc wciąż była przenoszona na przednią oś za pomocą 6-biegowej skrzyni automatycznej lub manualnej.

W 2016 roku na rynku pojawiła się już III generacja MINI Cabrio. Stylistyka, choć przypomina poprzedników, wyraźnie się zmieniła – wg wielu, niestety na gorsze. Zdania są podzielone, lecz sceptycy uważają go za „MINI po mało udanym botoksie”. Oprócz zmian zewnętrznych oraz wymiarowych, modernizacji uległo także wnętrze.

Pod maską po raz pierwszy pojawił się 3-cylindrowy silnik zarówno benzynowy jak i wysokoprężny. Oba zostały zaprojektowane przez BMW i są to jednostki z rodziny TwinPower Turbo. Podstawowy benzyniak ma 1,5 litra pojemności i rozwija 136 KM. Odmiana S oraz John Cooper Works korzystają z 4-cylindrowego silnika o pojemności 2 litrów i mocy odpowiednio 192 i 231 KM. Mniejszy diesel ma z kolei pojemność 1,5 litra i generuje 117 KM. Większa, 2-litrowa jednostka ma 170 KM. Jeśli chodzi o napęd to nie zaszły żadne zmiany – moment obrotowy jest przenoszony na przednią oś za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej lub automatycznej.

Mini Cabrio - generacje

Mini Cabrio - powiązane artykuły