Zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom, rowerzystom oraz pieszym poruszającym się po drodze to jeden priorytetów polskich policjantów. Funkcjonariusze w całym kraju prowadzą akcje wymierzone przeciwko nietrzeźwym użytkownikom dróg, a także prowadzą programy prewencyjne, którymi ostrzegają i uczą prawidłowych zachowań w ruchu.

W zakresie poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach dużo zależy także od zmiany mentalności wielu kierowców, zmiany ich agresywnego stylu jazdy, dotarcia do ich świadomości, jak straszne mogą być skutki brawury i nieodpowiedzialności za kierownicą. Większość z siedzących za kółkiem uważa, że wypadki dotyczą wszystkich innych, ale nie ich samych.

Działania profilaktyczne, spotkania z kierowcami w zakładach pracy, spotkania z kierowcami flot wielu firm, udział we wszystkich programach i akcjach propagujących bezpieczeństwo ma uświadomić istniejące zagrożenie, skłonić do właściwej refleksji.

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku na polskich drogach wydarzyło się 6894 wypadków, to jest o 87 mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Spadła także liczba zabitych i rannych. W styczniu i lutym 2008 roku zginęło na drogach 795 osób, a 8471 zostało rannych. Porównując te liczby z tymi z zeszłego roku okazuje się, że liczba zabitych spadła o 15, a rannych o 189.

Funkcjonariusze zajmujący się bezpieczeństwem w ruchu drogowym odnotowali także spadek w liczbie kolizji do których doszło na ulicach i drogach całego kraju. W styczniu i lutym tego roku było ich mniej o prawie 3400 (I, II 2007 r. - 61658; I, II 2008 r. - 58295).

To, co cieszy to malejąca liczba nietrzeźwych kierowców. Jak wiadomo, nawet niewielka dawka alkoholu wpływa na koncentracje i refleks kierującego. Pijak za kółkiem to tak zwany potencjalny zabójca, osoba która za nic ma bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg.

W styczniu i lutym zeszłego roku polscy policjanci zatrzymali 25340 kierowców po alkoholu. W analogicznym okresie tego roku liczba ta spadła o 2607 (I, II 2008 r. - 22733). Liczne akcje prowadzone przez policjantów wymierzone przeciwko nietrzeźwym kierującym, coraz surowsze kary i publikacje wyroków sądowych przyczyniły się do spadku tej liczby.

Źródło i zdjęcie: KGP