Wybierz samochód

Pontiac

Pontiac

Pontiac – amerykańska marka motoryzacyjna założona w 1893 roku jako Pontiac Buggy Company. Nazwa firmy pochodzi od imienia wodza Indian z plemienia Ottawów, przywódcy powstania z XVIII wieku, który jednocześnie jest patronem miasta Pontiac w stanie Michigan.

Początki marki sięgają 1906 roku, kiedy to samochody Pontiaca były tańszym odpowiednikiem aut Oakland. Od 1926 roku, firma należy do koncernu General Motors. Ponieważ pod koniec lat 50. ich auta były postrzegane jako pojazdy dla emerytów, zarząd postanowił odbić się od „dna”. Strzałem w dziesiątkę okazały się modele GTO (1964) i Firebird (1967), które wyróżniał typowo sportowy charakter.

Najbardziej kontrowersyjnym modelem był powstający w latach 2001-2005 Aztek. Jego wygląd nie przyniósł mu zbyt wielu fanów, a w wyniku glosowania został przez brytyjską gazetę Telegraph uznany za najbrzydszy samochód świata.

W 2009 roku koncern z Detroit, ze względów na kłopoty finansowe ogłosił upadłość marki. Ostatnim wyprodukowanym egzemplarzem, był model G6.

Pontiac jest uważany za jednego z prekursorów ery „muscle car-ów”.

Pontiac - modele

Pontiac - powiązane artykuły