Najszybszym dopuszczonym do ruchu pojazdem w Europie jest Pontiac Trans-Am. Klasyczny samochód jest doskonale znany fanom serialu Knight Rider. Norwegowie poddali go znacznie bardziej zaawansowanym przeróbkom.

Auto zbudowano w warsztatach firmy Polly Motorsport. Pojemność silnika została zwiększona do 8,9 litra. Za sprawą kompresora ośmiocylindrowa jednostka napędowa produkuje maksymalnie 1407 KM. Testy Pontiaca odbyły się na torze w Papenburgu. Szalona konstrukcja rozpędziła się tam do obłędnych 407,134 km/h! Veyronowi starczyło sił "tylko" na 407 km/h. Pomiary były jednak dokonane aparaturą producenta samochodu, co według niektórych może stanowić podstawę do podważania wyniku. Ekstremalnie zmodyfikowane 9ff popędziło 409 km/h, ale rekord również jest nieoficjalny.

Pontiac przygotowany przez Polly Motorsport waży 2125 kilogramów. Jest w stanie zabrać na pokład 180 litrów wysokooktanowego paliwa. Pojazd wyposażono w 6-biegową skrzynię ZF. Prędkość maksymalna jest osiągana na piątym biegu. Na "szóstce" przy 300 km/h silnik kręci się w tempie 2700 obr./min. W układzie przeniesienia napędu pojawiła się blokada mechanizmu różnicowego. Za wytracanie prędkości odpowiadają potężne hamulce Wilwood.

Z obliczeń konstruktorów wynika, że wóz powinien być w stanie przekroczyć 430 km/h. Próba najprawdopodobniej zostanie podjęta w przyszłym roku na którymś z amerykańskich torów. Na przeszkodzie stanęło wyprofilowanie toru w Papenburgu, którego wyprofilowanie okazało się nieodpowiednie dla Pontiaca oraz krótki czas testów. Ten ostatni był podyktowany kosztami wynajęcia obiektu. Godzina jazdy kosztuje aż 25 tys. euro.

Pal Arvil Blytt postanowił także sprawdzić przyśpieszenie. Wyniki okazały się równie imponujące. Sprint od 0 do 100 km/h trwał zaledwie 2,23 sekundy! 200 km/h pojawiło się na liczniku po 5,55 sekundy, a rozpędzanie do magicznych 300 km/h pochłonęło 12,22 sekundy!

Trzymamy kciuki za ambitnych Norwegów. Jeżeli kalkulacje okażą się dokładne, to leciwy Pontiac może stać się najszybszym dopuszczonym do ruchu pojazdem na świecie…