Dożywotnie aktualizacje map - najwięksi producenci nawigacji GPS już dawno udzielili darmowego dostępu do najnowszych aktualizacji map. Wiele urządzeń pobiera pliki automatycznie, jak tylko znajdą się w zasięgu sieci Wi-Fi, więc nie trzeba ich każdorazowo podłączać do komputera. 

Informacje o fotoradarach i utrudnieniach na drodze - dożywotnio i bezpłatnie aktualizowana baza fotoradarów to niezwykle cenna funkcja dla wszystkich kierowców, szczególnie zawodowych, którzy pokonują setki kilometrów dziennie. Często zdarza się, że kierowcy otrzymują zdjęcie z fotoradaru po kilku tygodniach, nie zdając sobie sprawy kiedy i gdzie przekroczyli prędkość. Ostrzeżenia przed fotoradarami pomagają utrzymać czujność. 

Omijanie korków - opcja, która pozwala bezstresowo pokonywać dłuższe trasy przebiegające przez duże miasta. Nie musimy martwić się, że utkniemy w długim korku spowodowanym godzinami szczytu lub wypadkiem.

Solidny uchwyt i kabel zasilający w komplecie - w zestawie z nawigacją otrzymujemy bardzo dobrej jakości uchwyty oraz kable do podłączenia do gniazdka zapalniczki samochodowej. Jeśli chcemy korzystać z nawigacji w smartfonie, to na dłuższą podróż musimy dokupić te akcesoria, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem co najmniej 100 zł.

Łączność ze smartfonem - niestety, niewiele nawigacji dysponuje tą funkcją. Polecamy wziąć ją pod uwagę przy zakupie, bo dzięki niej zyskujemy zestaw głośnomówiący oraz odczytywanie na głos wiadomości ze smartfona. 

Niektóre nawigacje samochodowe pełnią też funkcję wideorejestratora lub kamery cofania (po dokupieniu odpowiednich akcesoriów).

Cechy aplikacji w smartfonach

Wiele aplikacji jest darmowych - większość z nas posiada już smartfona, a aplikacje takie jak Mapy Google, Yanosik, Waze, czy Here We Go są darmowe, więc aby korzystać z nawigacji w telefonie nie musimy wydawać dodatkowych pieniędzy. 

Społeczność kierowców i aktualne powiadomienia - najbardziej popularne aplikacje nawigacyjne mają tak dużą społeczność kierowców, że nie musimy martwić się, czy informacje o utrudnieniach na drodze lub kontroli prędkości są już nieaktualne. Znany wszystkim Yanosik, dzięki zgłoszeniom innych użytkowników, informuje na bieżąco o patrolu policji, Inspekcji Transportu Drogowego, wypadku, czy nawet o nieoznakowanym radiowozie.

Telefon zawsze mamy przy sobie - z oczywistych względów nie nosimy ze sobą oddzielnie urządzenia do nawigacji.

Wielozadaniowość - smartfon może nam służyć również jako nawigacja rowerowa, czy podczas biegania. Poza tym oferta aplikacji dedykowanych kierowcom wciąż się rozwija, dzięki czemu telefon może stać się też np. elektroniczną książką serwisową, czy dziennikiem kosztów paliwa. 

Jakość ekranu - nawet tanie smartfony mają obecnie duże i bardzo dobrej jakości ekrany. Z opinii użytkowników wynika, że te stosowane w tańszych nawigacjach pozostawiają wiele do życzenia. Są nieczytelne w słońcu i mniej czułe na dotyk, co przeszkadza w sterowaniu. 

Jak widać każde urządzenie ma inne cechy i funkcje, więc najważniejsze jest to, czego konkretnie oczekujemy. Naszym zdaniem nawigacja GPS sprawdzi się doskonale w przypadku zawodowych kierowców lub tych, którzy często podróżują za granicę. Większość urządzeń zapewni im bezproblemowe działanie w każdym kraju, aktualne mapy całej Europy i przede wszystkim - brak kosztów związanych z dostępem do internetu, bo działają offline. Nawigacje mogą pochwalić się też wolniej rozładowującą się baterią niż w przypadku smartfona.

Reszta użytkowników na pewno zadowoli się aplikacjami mobilnymi. Doprowadzą one do celu, ominą korki i poinformują o zagrożeniu. Nie generują też żadnych dodatkowych kosztów (oprócz kupna uchwytu na telefon i ładowarki samochodowej, którą wielu kierowców i tak już posiada).

Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź obniżki już dziś i kupuj mądrze!