Auto Świat Porady Jak samemu zamontować kamerę cofania? Przedstawiamy nasze porady

Jak samemu zamontować kamerę cofania? Przedstawiamy nasze porady

Fabrycznie montowana kamera cofania bywa bardzo droga. Dlatego warto wiedzieć, jak samemu zamontować kamerę cofania. Zrobić to można bowiem samodzielnie już za kilkaset złotych i nie jest to wcale trudne. Poznaj nasz poradnik.

Kamera cofania: omawiamy jej samodzielny montażAuto Bild

Artykuł został pierwotnie opublikowany 27.06.2018 r.

Kamera cofania już dawno nie jest gadżetem, a staje się normą w samochodach, ponieważ niebywale ułatwia życie kierowcom. Dlatego warto ją mieć w swoim samochodzie, a co więcej samodzielnie ją tam zainstalować.

Czy kamera cofania jest potrzebna?

Możecie za to obwinić coraz gorszą widoczność z miejsca kierowcy w nowych modelach aut, niski poziom szkolenia kierowców lub po prostu ich lenistwo – czujniki parkowania i kamera cofania powoli stają się niemal obowiązkowym wyposażeniem. A jeśli w samochodzie ich nie ma, bo np. ktoś był zbyt skąpy podczas konfigurowania auta, to na zderzakach widać często tego ślady. W starszych modelach z czarnymi zderzakami nie był to może problem, za to lakierowane w kolorze nadwozia i wykonane z kruchego plastiku zderzaki nowych pojazdów wyglądają wtedy paskudnie.

Akcesoryjnych czujników parkowania w sklepach motoryzacyjnych znajdziecie bez liku. Najtańsze zestawy na jeden zderzak (4 czujniki, centralka, brzęczyk lub wskaźnik diodowy) można kupić już za ok. 30 zł! Tak, to nie pomyłka, tyle to teraz kosztuje. Niestety, jakość jest z reguły adekwatna do niskiej ceny. Żeby zamontować takie czujniki, trzeba wywiercić dziury w zderzaku i przeciągnąć przewody w kabinie.

W przypadku najtańszych czujników radość jest z reguły krótka, o ile w ogóle działają po zamontowaniu. Później okazuje się, że albo widzą przeszkody, których nie ma, albo – dla odmiany – potrafią nie zauważyć np. słupka czy śmietnika. Po kilku wizytach w myjni tanie czujniki mogą w ogóle przestać działać. Oczywiście, można kupić zestaw z wyższej półki, który po prawidłowym zamontowaniu będzie działał nawet w sposób zbliżony do czujników stosowanych fabrycznie. Tyle że nie każdy lubi takie wsparcie, bo zwykle nie pozwalają one dojechać na styk – pod tym względem kamera cofania jest lepsza.

Ile kosztuje kamera cofania?

W tym przypadku ceny urządzeń ostatnio bardzo spadły – w polskich sklepach i portalach aukcyjnych zestawy składające się z kamery cofania i wyświetlacza montowanego osobno lub zintegrowanego z lusterkiem można kupić już za mniej niż 300 zł. Jak samemu zamontować kamerę cofania? Bardzo prosto! Urządzenie komunikuje się z wyświetlaczem drogą radiową – do modułów wystarczy doprowadzić zasilanie. Po zamontowaniu układ uruchamia się za każdym razem, kiedy włączymy bieg wsteczny, bo przewód zasilający jest podpięty do światła cofania. W galerii pokazujemy, jak zainstalować taką kamerkę w samochodzie.

Gdzie najlepiej umieścić kamerę cofania?

Zazwyczaj kamerę cofania montuje się w pobliżu tylnej tablicy rejestracyjnej. Dokładnie umiejscowienie zależne jest jednak od rodzaju samochodu. Różnice mogą wynikać również z przeznaczenia kamery cofania, ponieważ są modele dedykowane do konkretnych marek i dlatego ich specyfika może się różnić.

Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
Powiązane tematy:PoradyAkcesoriaKamera
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków