• Nowi właściciele używanych aut mogą teraz zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, o ile te są w dobrym stanie i mają nowy wzór
  • Aby przerejestrować auto, do wydziału komunikacyjnego trzeba ze sobą zabrać komplet dokumentów oraz tablice rejestracyjne, aby urzędnik mógł ocenić, czy można je zostawić
  • Koszt przerejestrowania auta bez konieczności wymiany tablic wynosi 67 zł, na nowy dowód rejestracyjny czeka się ok. 2-3 tygodnie
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Zakup używanego pojazdu wiąże się z kilkoma obowiązkami ciążącymi na nowym właścicielu. Jednym z nich jest oczywiście przerejestrowanie auta. Dotychczas wiązało się to z koniecznością zmiany numeru rejestracyjnego i wymiany tablic. Wyjątkiem było kupno pojazdu od osoby zameldowanej w tym samym powiecie co nowy właściciel. Teraz, a konkretnie od 31 stycznia 2022 r., taką możliwość ma praktycznie każdy. Jak zatem przerejestrować auto według obowiązujących obecnie zasad?

Przerejestrowanie samochodu, co trzeba ze sobą zabrać?

Niezmiennie przy przerejestrowaniu trzeba przedłożyć komplet dokumentów. Oprócz dotychczasowego dowodu rejestracyjnego nowy właściciel musi mieć ze sobą również fakturę, umowę kupna lub umowę darowizny, a także Kartę pojazdu (KP), jeżeli ta została wydana. Można to sprawdzić, zaglądając do dowodu rejestracyjnego, w którym wpisywany jest fakt wydania KP. Oprócz dokumentów nabywca pojazdu musi również przynieść stare tablice rejestracyjne. Znowelizowane przepisy pozwalają zachować dotychczasowe "blachy" tylko wtedy, jeśli są w dobrym stanie, czytelne i posiadają nowy wzór. Nie można pozostawić tzw. czarnych tablic oraz białych, na których przy znaczku PL widnieje symbol polskiej flagi. Oprócz tego jeżeli w aucie zamontowany jest hak, a nie został dopisany do dowodu rejestracyjnego, trzeba ze sobą zabrać także dokument ze stacji diagnostycznej, która potwierdzała prawidłowość jego montażu.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Jeżeli urzędnik z wydziału komunikacji uzna, że stan tablic rejestracyjnych pozwala na ich dalsze użytkowanie, nowy właściciel zapłaci za przerejestrowanie samochodu jedynie 67 zł. Cena obejmuje koszt wydania nowego dowodu rejestracyjnego oraz nowych znaków legalizacyjnych naklejanych na tablice rejestracyjne. W przypadku tablic, które nie spełniają wymogów, cały koszt przerejestrowania auta zamknie się w kwocie 180,50 zł. Na wyższą kwotę oprócz samych tablic rejestracyjnych składają się także nalepka na szybę oraz tymczasowy (tzw. miękki) dowód rejestracyjny.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Ile trzeba czekać na przerejestrowanie samochodu?

Zarówno w przypadku wymiany tablic, jak i ich pozostawienia, na nowe dokumenty trzeba czekać ok. 2-3 tygodnie. W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego komplet tablic dostajemy od razu w urzędzie i wychodzimy z niego z "miękkim" dowodem rejestracyjnym. Jeśli jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że możemy zachować dotychczasowe "blachy", do czasu uzyskania nowego dowodu rejestracyjnego jeździmy z dotychczasowym, do którego dołączona jest odpowiednia adnotacja, która potwierdza, że czekamy na wydanie nowego dokumentu.

O czym warto pamiętać przy przerejestrowaniu samochodu?

W dobie ograniczeń związanych z pandemią przed udaniem się do wydziału komunikacji we właściwym urzędzie warto upewnić się, czy możemy przyjść w dowolnym terminie, czy może jednak trzeba się umówić na konkretny dzień i godzinę. W przeciwnym razie może czekać nas kolejna wizyta w urzędzie, co z kolei wiąże się z kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać, tj. przerejestrowaniem auta w terminie 30 dni od dnia jego zakupu. Niedotrzymanie tego terminu grozi grzywną w wysokości nawet 1 tys. zł. Wszystkiego o terminach przewidzianych na przerejestrowanie auta oraz zgłoszeniu faktu zakupu pojazdu w urzędzie skarbowym i jego ubezpieczeniu można się dowiedzieć z obszernego poradnika "Kupiłeś lub sprzedałeś samochód? Uważaj, bo czeka na ciebie sporo kosztownych pułapek!".