• Nawet eksperci spierają się co do faktycznego znaczenia wielu przepisów drogowych
  • Znaki drogowe, zwłaszcza gdy są ustawione w określonej kombinacji, mogą mieć dodatkowe znaczenie, o którym nie informuje "Kodeks drogowy"
  • Podstawowym aktem prawnym dotyczącym kierowców jest Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. "Prawo o ruchu drogowym", czyli "Kodeks drogowy"
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Co wy piszecie, w Kodeksie drogowym tego wcale nie ma – tak zaczyna się wiele wiadomości od Czytelników, które dostajemy po artykułach dotyczących przepisów ruchu drogowego. To, że czegoś nie ma w kodeksie, nie znaczy wcale, że nie obowiązuje. Unormowania dotyczące zasad ruchu, uprawnień i obowiązków kierowców i innych użytkowników dróg są rozrzucone po wielu aktach prawnych, a zawarte w nich uregulowania okazują się nie zawsze ze sobą spójne.

Przepisy są regularnie zmieniane – a to coś (zwykle na kolanie) dopiszą do nich posłowie, a to swoje trzy grosze dorzuci w formie rozporządzenia ten czy inny minister. My, kierowcy, musimy się w tym wszystkim orientować, bo przecież nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności. Tymczasem wiele zmian dokonuje się bez odpowiedniej akcji informacyjnej – często nie wiedzą o nich nawet policjanci, którzy mają czuwać nad przestrzeganiem prawa. Poniżej kilka przepisów, które dla większości kierowców mogą być zaskoczeniem, choć wiele z nich obowiązuje od dawna.