Auto Świat Porady Senność jak alkohol – zmęczony kierowca to niebezpieczny kierowca

Senność jak alkohol – zmęczony kierowca to niebezpieczny kierowca

Autor oprac. Krzysztof Słomski
oprac. Krzysztof Słomski

Zmęczenie za kierownicą może skończyć się tragicznie dla niewyspanego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Nie ma kar za prowadzenie auta pod wpływem senności, ale należy zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji, szczególnie przed długa podróżą.

Niewyspany kierowca
iStock
Niewyspany kierowca

Niewyspanie ma negatywne skutki na zdolności prowadzenia samochodu. Z badań* wynika, że osoba, która ma za sobą mniej niż 4 godziny jest znacznie bardziej podatna na spowodowanie wypadku (ryzyko jest nawet 15 razy większe w porównaniu z wyspanym kierowcą). Jazda po nieprzespanej nocy może być równie niebezpieczna, jak po spożyciu alkoholu.

Jazda w nocy szczególnie groźna

Równie istotna jest pora dnia, w której podróżujemy. Wszystko zależy od zegara biologicznego każdej pojedynczej osoby, ale generalnie prawdopodobieństwo zaśnięcia za kierownicą jest najwyższe między północą a 6 rano (często także po południu). Najbardziej narażone są osoby niesypiające regularnie, pracujące w systemie zmianowym i kierowcy prowadzący na długich trasach, zwłaszcza nocą.

Zaśnięcie za kierownicą jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do zjechania na sąsiedni pas ruchu i zderzenia czołowego lub do uderzenia w przeszkodę znajdującą się przy drodze. Nawet jeśli tak się nie stanie, zmęczenie powoduje spowolnienie reakcji kierowcy oraz osłabienie koncentracji, a także ma wpływ na nastrój kierowcy, który łatwo się irytuje i może prowadzić auto w bardziej agresywny sposób – wyjaśniają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Czujesz się senny? Zrób sobie przerwę!

Należy stale kontrolować się za kierownicą. Oczywiście, można wypić kawę lub energetyka, ale są to jedynie doraźne środki. Nic bowiem nie zastąpi prawdziwego odpoczynku. W kryzysowej sytuacji zbawienna okaże się przynajmniej dwudziestominutowa drzemka.

Typowe oznaki tego, że powinniśmy się zatrzymać i zrobić przerwę, to m.in. problem z utrzymaniem otwartych oczu i skupienia, nieuporządkowane myśli, częste ziewanie i pocieranie oczu, poirytowanie, przegapienie znaku drogowego czy zjazdu z drogi szybkiego ruchu lub autostrady. Szczególnie niepokojące jest niekontrolowane zjeżdżanie ze swojego pasa ruchu” – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. 

*Acute sleep deprivation and culpable motor vehicle crash involvement, AAA Foundation for Traffic Safety.

Autor oprac. Krzysztof Słomski
oprac. Krzysztof Słomski
Powiązane tematy:kierowcaRuch drogowy
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków