To właśnie na ulicach Spychalskiego oraz Krapkowickiej, rozgrywany był prolog rajdu, jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych, gromadzący tysiące Opolan na zboczach wałów kanału Ulgi.

Pierwsza impreza rozegrana została w 1970 roku. Od tego czasu nieprzerwanie sportowe samochody pojawiały się na Opolszczyźnie, startując w imprezach o zasięgu regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym.

W latach siedemdziesiątych w popularnie zwanym „Rajdzie Festiwalowym” występowali oprócz kierowców rajdowych również piosenkarze, dziennikarze, a także polscy podróżnicy. Do gwiazd, jakie pojawiały się na opolskich odcinkach możemy zaliczyć Andrzeja Dąbrowskiego, piosenkarza, trzykrotnego zdobywcę Grand Prix KFPP w Opolu, twórcę piosenki „Do zakochania jeden krok”, czy nieżyjącą już Wandę Rutkiewicz, pierwszą kobietę, która zdobyła szczyt K2 i Mount Everest.Oprócz gwiazd, opolski klasyk stał się miejscem rywalizacji najlepszych kierowców, których nazwiska mówią same za siebie: Marian Bublewicz, Janusz Kulig, Krzysztof Hołowczyc, Robert Gryczyński, Tomasz Kuchar, czy Paweł Dytko. To wielokrotni uczestnicy naszej imprezy.

W tym roku już po raz 44 zawodnicy pojawią się na blisko 200 km trasie Rajdu Festiwalowego. Edycja 2013 to 13 odcinków, które wytyczone zostały na terenie Opola i okolicy. Do rywalizacji przystąpić mogą kierowcy amatorzy jak i zawodowi kierowcy rajdowi.

Organizator raju, Automobilklub Opolski przygotował dla uczestników kilka klas, w tym klasę Legend, gdzie można zgłosić się samochodem, który produkowany był przed 1988 rokiem. Oprócz samochodów historycznych na trasie opolskiego klasyka pojawią się najmocniejsze Mitsubishi Lancery oraz Subaru Impreza STi, które również pojadą w swojej odrębnej klasie. Do zawodów może zgłosić się każdy użytkownik samochodu posiadający prawo jazdy, ważny przegląd rejestracyjny oraz opłaconą polisę OC.

Więcej informacji na stronach internetowych Automobilklubu Opolskiego oraz Rajdu Festiwalowego, gdzie już wkrótce pojawią się szczegółowe informacje dotyczące imprezy.