Wybierz samochód

Suzuki Samurai

Suzuki Samurai

Suzuki Samurai to mały samochód terenowy produkowany przez japońskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Auto pojawiło się w 1981 roku, choć wtedy jeszcze znane było jako SJ410, a jego poprzednikiem był LJ80. Ponieważ Suzuki specjalizowało się raczej w produkcji małych, miejskich pojazdów, bezsensownym byłoby podjęcie próby walki z ogromnymi terenówkami – Japończycy postanowili poradzić sobie z tym na swój sposób. Pokazali to modelem LJ80, a potwierdzili słynnym Samuraiem.

Nazwa ta zaczęła obowiązywać dopiero w 1985 roku, a aż do zastąpienia go przez model Jimny w 1998 roku był stale udoskonalany i unowocześniany. Pierwotna koncepcja zakładała założenie małego nadwozia na terenowe podwozie. Tym sposobem niewielka kabina zawisła na ramie. Zawieszenie stanowiły 2 mosty zawieszone na resorach (które pod koniec produkcji zastąpione zostały sprężynami śrubowymi), co sprawiało iż auto nie najlepiej radziło sobie na zwykłych drogach i potrafiło być nieprzewidywalne. Dzięki krótkim zwisom, kąt natarcia wynosił 47 °, a kąt zejścia - 37 °.

Aby Samurai dzielnie radził sobie w terenie wyposażono go w reduktor, jednak zabrakło blokad dyferencjałów. Jednak niewielka masa sprawiała (ok. 1000 kg), iż małe Suzuki z łatwością pokonywało kolejne przeszkody. Do wyboru, oprócz krótkiego rozstawu osi, był także przedłużony Samurai, do tego można było dobrać wersję z miękkim, twardym lub stałym dachem, a prawdziwą rzadkością był Samurai pick-up. Jeśli chodzi o wnętrze, to było ono bardzo spartańskie. Brak jakichkolwiek wygód (wspomaganie było rzadkością), a na dodatek, rzekomo 4-osobowe auto w rzeczywistości mieściło w wygodzie tylko 2 dorosłych, bowiem w II rzędzie miejsca było niewiele.

Do napędu Suzuki Samuraia służyły benzyniaki o pojemności 1.0 (45 KM) oraz 1.3 litra (60, 64, 69 KM). Ten drugi w trakcie produkcji modernizowany był m.in. poprzez zastąpienie gaźnika przez wtrysk, dzięki czemu moc uległa zwiększeniu. Pod koniec XX wieku pod maską znalazł się także 1,9-litrowy turbodiesel od PSA generujący zaledwie 64 KM, który po krótkim czasie został zastąpiony analogiczną, lecz wolnossącą i pochodzącą od Renault jednostką.

Mimo iż jego następca, Suzuki Jimny pojawił się już w 1998 roku, Samurai zszedł ze „sceny” dopiero w 2004 roku.

Suzuki Samurai - generacje

Suzuki Samurai - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!