W drugiej części zestawienia aut nadających się na pierwszy pojazd dla młodego kierowcy podwoiliśmy dostępny budżet – z ok. 5 do ok. 10 tys. zł.

Dało nam to bardzo dużo nowych możliwości, bo liczba samochodów za ok. 10 tys. zł jest wyraźnie większa niż tych wycenianych na ok. 5 tys. zł.

Oczywiście, staraliśmy się wybrać takie auta, wśród których każdy młody kierowca mógłby znaleźć coś dla siebie. Mamy więc pojazdy w miarę przestronne, takie o lekko sportowej żyłce, małe mieszczuchy, którym wybaczamy niedoróbki i oszczędności produkcyjne, a nawet jeden samochód nadający się do jazdy terenowej.

Kupując auto za 10 tys. zł, nie liczcie na to, że znajdziecie pojazd w idealnym stanie

Oczywiście, za 10 tys. zł uda się także znaleźć w miarę młode samochody – Citroëna C4 i Fiata Punto – które mogą być ciekawą alternatywą dla starszych i mocno wyeksploatowanych konkurentów.

Jednak wybierając używane auto za 10 tys. zł, powinniście przede wszystkim kierować się stanem konkretnego egzemplarza, a nie rokiem produkcji.

Uzbrójcie się w cierpliwość

Skupiliśmy się na popularnych lub w miarę popularnych pojazdach. Wśród tych pierwszych trzeba wymienić przede wszystkim Audi A3, Toyotę Aygo czy też Fiata Punto.

Ale i dość niszowych modeli nie brakuje – nie powinniście bowiem mieć problemu z wyborem wśród prezentowanych w naszym zestawieniu używanych coupé czy też terenowych Suzuki Samuraiów.

Oczywiście, szersza oferta nie oznacza niestety od razu, że znajdziecie wśród tych propozycji przyzwoite auta, ale wyraźnie zwiększa się na to szansa.

Podobnie jak w przypadku modeli za 5 tys. zł, także w grupie tych za 10 tys. zł wystrzegajcie się skorodowanych egzemplarzy. Trzeba przyznać, że rdza występuje tutaj rzadziej niż w autach tańszych, ale też można ją spotkać (szczególnie w Hondzie, Oplu i Suzuki).

Podobnie ma się rzecz z niedoinwestowaniem i zaniedbaniem oferowanych pojazdów – szukajcie przede wszystkim tych, których historię serwisową można jakoś (przynajmniej częściowo) potwierdzić.

Nasza bazowa kwota pozwala też już na zakup youngtimera lub nieco stuningowanego auta. To również ciekawa alternatywa dla typowego i taniego w utrzymaniu pierwszego samochodu, ale pamiętajcie, że starsze pojazdy prowadzi się w sposób odbiegający od współczesnych standardów. Stuningowane auta dość często są natomiast użytkowane w ostry sposób.

Top 10 dla młodego kierowcy - naszym zdaniem:

Szukając aut za 8-10 tys. zł, postawiliśmy na popularne modele, których koszty utrzymania nie są przesadnie wysokie, a części dostępne i zazwyczaj tanie.

W naszych propozycjach znajdziecie auta sportowe, takie, które pozwalają się wyróżnić oraz te typowo użytkowe.

To zestawienie ma wam ułatwić trudny wybór pierwszego samochodu, ale pamiętajcie, że stan danego egzemplarza jest najważniejszy!