Wybierz samochód

Suzuki

Suzuki

Suzuki – japońska marka aut osobowych, ciężarowych, motocykli oraz silników. Firma powstała w 1909 roku w momencie założenia przez Michio Suzuki założył fabrykę urządzeń tkackich w nadmorskim Hamamatsu.

Po prawie 30 latach Michio zrozumiał, że jego firma musi się rozwijać także w innych dziedzinach, więc w 1937 roku rozpoczął projektowanie auta i już po 2 latach miał parę prototypów. Pojazdy były wyposażone w silniki o pojemności mniejszej niż 0,8 litra o mocy 13 KM. Przez wybuch wojny plany zostały przerwane, a po wojnie powrócono do produkcji krosien.

W 1951 roku, kiedy nastąpiło załamanie rynku, powrócono do projektowania aut. Pierwszym pojazdem był jednak motorower „Power Free” z 1952 roku. Przez 2 następne lata osiągnięto wynik 6000 motocykli miesięcznie i firma zmieniła nazwę na Suzuki Motor Co. W 1955 roku powstał Suzulight, który posiadał wiele cech, które stały się powszechne w samochodach dopiero pół wieku później, np. niezależne zawieszenie każdego z kół.

Ważnym dla marki jest rok 1970. Wtedy swoją premierę ma pierwsza generacja terenowego modelu Jimmy, która odniosła globalny sukces. Auto miało dwusuwowy silnik o pojemności 360 cm3 i mocy ponad 20 KM. Następnie model ten był rozwijany, a w wersjach przeznaczonych na eksport montowano także mocniejsze jednostki napędowe. W 2012 roku, III generacja tego modelu przeszła lifting. W 1983 roku rusza sprzedaż jednolitrowego samochodu osobowego Swift,który odniósł duży sukces rynkowy.

W 1981 roku Suzuki podpisało umowy z General Motors oraz Isuzu Motors Ltd. Od 2006 roku Suzuki współpracuje z Fiatem, a w międzyczasie General Motors sprzedaje akcje japońskiej marki.

Najpopularniejszymi modelami są Swift, SX4 i Vitara.

Suzuki - modele

Suzuki - powiązane artykuły

Pokaż więcej