Próba, na podstawie której dokonano obliczeń, jest całkiem spora, bo w sumie firma AAA Auto – sprzedała aż 69 tys. samochodów w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech. Spora część tej liczby przypada na polski oddział firmy. Według statystyk udostępnionych przez tego sprzedawcę, w Polsce najbardziej poszukiwane były Fordy – auta tej marki wybrało aż 10,1 proc. Polaków. Najbardziej popularnym u nas modelem był Ford Focus – to aż 4,1 proc. całej sprzedaży firmy. Dodajmy jeszcze, że w Polsce o wiele częściej wybieramy auta z ręczną skrzynią – to aż 88,7 proc. sprzedanych używanych pojazdów. Oczywiście w dużym stopniu taki podział wynika z dostępności konkretnych samochodów. W Europie liczba pojazdów z ręcznymi przekładniami jest o wiele większa niż tych z automatami. Co ciekawe, w innych krajach preferencje są odmienne: Czesi wolą raczej Skody, a Węgrzy – Ople. Dodajmy jeszcze, że u nas na kolejnych pozycjach po Fordzie znalazły się samochody Volkswagena (9,3 proc.), Opla (9 proc.), Skody (7,1 proc.) oraz Renault (6,9 proc.).

Co jeszcze wiadomo o naszych preferencjach? Otóż najczęściej kupujemy hatchbacki – to aż 44,8 proc. kupionych aut, zdecydowanie wolimy jednostki benzynowe (62,4 proc.), a nasz ulubiony kolor to srebrny (22,4 proc.). Warto dodać, że generalnie cenimy samochody w niezbyt rzucających się w oczy kolorach, bo kolejne pozycje należą do aut czarnych (20,2 proc.), szarych (14,3 proc.) i niebieskich (13,8 proc.). Czerwone samochody kupiło tylko 6,7 proc. nabywców. Cóż, podobno samochody w nierzucających się w oczy kolorach są trudniejsze do wychwycenia przez policję.

A jakie modele najczęściej wybieramy? W galerii prezentujemy najbardziej popularne używane modele według wyników sprzedaży AAA Auto.