Wybierz samochód

Volkswagen Amarok

Volkswagen Amarok

Volkswagen Amarok to średniej wielkości samochód typu pick-up produkowany przez niemiecki koncern. Auto pojawiło się w 2009 roku, jako następca niezbyt popularnego Taro (bliźniaka ówczesnej Toyoty Hilux) z lat 90. Amarok jest więc pierwszym autem tej klasy zaprojektowanym przez VW.

Nazwa auta w języku Eskimosów oznacza wilka arktycznego. Niemiecki pojazd był wzorowany na prototypie Pickup Concept z 2007 roku, a za projekt nadwozia odpowiadał Walter de'Silva. Prezentuje się ono bardzo korzystnie, bowiem udało się połączyć charakterystyczny dla innych modeli VW pas przedni, z dynamicznym wyglądem i sporymi rozmiarami.

Wnętrze daje poczucie jazdy nieco większym SUV-em, ponieważ materiały użyte do wykończenia oraz ich spasowanie stoją na poziomie, a możliwość zamówienia dużej ilości asystentów jazdy sprawia, iż zapominamy że to połowicznie „wół roboczy”. Dużą przewagę nad konkurencją dają wymiary „paki” bowiem zmieszczą się na niej 2 europalety umieszczone poprzecznie do kierunku jazdy.

Początkowo dostępna była tylko wersja 4-drzwiowa (5-osobowy Double Cab), a po roku pojawił się także wariant 2-drzwiowy (2-osobowy Single Cab). Rzadziej występowały wersje z podwoziem do zabudowy. Ładowność standardowej wersji wynosi 900 kg, natomiast po zamówieniu odmiany ze wzmocnionym zawieszeniem, możemy załadować nawet 1,15 tony. Waga ciągniętej przyczepy (hamowanej) może wynieść nawet 2,8 tony. Nadwozie zbudowano na ramie, dzięki czemu manewrowanie w terenie jest zdecydowanie łatwiejsze.

Dostępne są 3 rodzaje napędu – klasyczny na tylną oś, z dołączaną przednią osią oraz stały napęd na wszystkie koła (stosunek mocy przekazywanej na przód i tył wynosi 40:60) w którym brakuje reduktora, za to do dyspozycji jest samoblokujący, międzyosiowy mechanizm różnicowy.

Pod maską znalazły się tylko 2-litrowe diesle z 1 lub 2 turbosprężarkami. W pierwszym przypadku, mieliśmy początkowo do czynienia z 122-konna , a w drugim – z 163-konną jednostką. Oba silniki zostały w 2012 roku zastąpione przez mocniejsze, kolejno 140- i 180-konne warianty. Na niektórych rynkach (m.in. w Australii) dostępny był także 2-litrowy benzyniak TSI o mocy 160 KM.

W 2016 roku przeprowadzono facelifting auta, który przyniósł zmiany głównie w pasie przednim oraz wnętrzu. Dzięki temu auto nabrało świeżości i większą nutę drapieżności. Pod maską również zaszły zmiany. Pojawił się nowy, 3-litrowy turbodiesel V6 o mocy 163, 204 lub 224 KM. Do wyboru, zależnie od wariantu mocy, jest 6-biegowy manual oraz 8-biegowy automat.

W 2011 roku auto zdobyło tytuł International Pickup of the Year.

Rywalami Volkswagena Amaroka są m.in. Toyota Hilux, Nissan Navara oraz Mitsubishi L200.

Volkswagen Amarok - generacje

Volkswagen Amarok - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat