Stróże prawa opublikowali nagranie jazdy jednego z kierowców, który na drodze z Drezdenka w kierunki Międzychodu wyprzedzał ciężarówką na wzniesieniu, ignorując linię ciągłą, tuż przed skrzyżowaniem.

Droga między Drezdenkiem i Międzychodem Foto: Google Maps
Droga między Drezdenkiem i Międzychodem

"Manewr był wyjątkowo niebezpieczny i ryzykowny, bo z przeciwnej strony jechał prawidło jadący kierowca. Ułamki sekund zdecydowały, że tym razem niebezpieczny manewr i niepotrzebny pośpiech jednego z kierowców nie doprowadził do tragedii" relacjonują policjanci.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

Traf chciał, że cały niebezpieczny manewr widzieli policjanci patrolujący okolicę nieoznakowanym radiowozem z wideorejestratorem. Po zatrzymaniu 22-letni kierowca tłumaczył się, że ma ważny towar do dostarczenia. Jednak jego wyjaśnienia nie zrobiły najmniejszego wrażenia na policjantach drogówki.

Stróże prawa ocenili, że niebezpieczne manewry 22-latka były "warte" 19 punktów karnych. A że wcześniej mężczyzna miał już na koncie 7 punktów, to nim usiądzie za kierownicą, musi ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

Czytaj: Z dzieckiem po ścieżce dla rowerów? Nie masz prawa. Ten i inne zaskakujące przepisy dla rowerzystów i kierowców aut

Ile punktów karnych można mieć w Polsce?

Przepisy, co do maksymalnej liczby punktów karnych u kierowców w Polsce, są jednoznaczne. Kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, mogą uzbierać maksymalnie 20 punktów, a osoby z dłuższym stażem za kółkiem mogą mieć maksymalnie 24 punkty. Przekroczenie limitów oznacza, że trzeba jeszcze raz podejść do teoretycznego i praktycznego egzaminu na prawo jazdy.

Sprawdź: Miałeś "dzień dziecka" w aucie? Sposoby na typowe plamy i uszkodzenia po przewożeniu dzieci

Jak informują policjanci, w gorszej sytuacji są kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej, niż rok. "Wejście na konto 21. punktu karnego skutkuje definitywnym zabraniem prawa jazdy. Uprawnień nie da się już odzyskać. Jest to możliwe dopiero drogą przejścia od nowa całego kursu na prawo jazdy i zaliczenia egzaminów państwowych" dodają stróże prawa.