W większości krajów świata obowiązuje obecnie ruch prawostronny. Jak podają aktualne statystyki taki kodeks drogowy obowiązuje w 164 krajach. Natomiast ruch lewostronny wciąż spotyka się w 75 krajach. W Europie są to: Wielka Brytania, Malta, Cypr. Na innych kontynentach ta zasada obowiązuje w m.in. Australii, Nowej Zelandii, Indiach, Pakistanie, Sri Lance, Bangladeszu, Papui-Nowej Gwinei, Brunei, Hongkongu, RPA, Lesotho, Botswanie, Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Zimbabwe), a takze w Japonii, Indonezji, Tajlandii, Makau, na Malediwach, Mauritiusie, Jamajce, Dominice, w Gujanie i Surinamie.

Europa ruch prawostronny zawdzięcza podobno Francuzom oraz Napoleonowi, który przez tę zmianę chciał wprowadzić zamęt wśród swoich przeciwników. Ruch lewostronny obowiązywał do 1938/39 roku w Austrii, Czechosłowacji i na Węgrzech.

W Chinach zmian dokonano w 1946 roku, chociaż nadal ruch lewostronny obowiązuje w Hongkongu i Makau.

Najpóźniej w Europie rewolucja drogowa miała miejsce w Szwecji, gdzie „Dagen H” przeprowadzono 3. września 1967 roku. Do krajów skandynawskich 26. maja 1968 roku dostosowała się także mała Islandia.

W dawnej Czechosłowacji Zgromadzenie Narodowe podjęło decyzję o wprowadzeniu ruch prawostronnego 10. listopada 1938 roku, a dniem zmian miał być 1. maja 1939 roku. Jednak 15. marca 1939 roku ogłoszono Protektorat Czech i Moraw i już następnego dnia wprowadzono rewolucyjne zmiany na drogach, by dostosować się do okupacyjnych Niemiec.

Ze względu na potrzeby zmian technicznych w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej, zmian ruchu w Pradze dokonano dopiero 26. marca 1939 roku. Mechanicy musieli zamontować drzwi z prawej strony do wysiadania i wsiadania pasażerów, a także poprzestawiać na drugą stronę ulicy wszystkie przystanki.

W Polsce ruch prawostronny obowiązuje od początku XIX wieku.