Droga S6 nie bez powodu uważana jest za najważniejszą trasę drogową Pomorza. Biegnąca wzdłuż Bałtyku "eska" połączy największe miasta na północy Polski (Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynię i Gdańsk) i wiele polskich portów morskich. Obecnie kierowcy mogą korzystać z 55,9 proc. szlaku, co przekłada się na dystans 222,8 km. Trochę jeszcze brakuje, ale są postępy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

W listopadzie 2023 r. w realizacji były odcinki drogi S6 o łącznej długości 125,6 km (31,5 proc.). Na koniec drogowcy zostawili sobie Zachodnią Obwodnicę Szczecina, czyli ok. 50-kilometrowy fragment trasy. Jest trudny w przygotowaniu, bo wymaga wybudowania najdłuższego tunelu w Polsce (5-kilometrowa przeprawa pod Odrą). ZOS dołączy do reszty trasy dopiero kilka lat po ukończeniu reszty odcinków.

Ile brakuje do ukończenia drogi S6? Foto: GDDKiA
Ile brakuje do ukończenia drogi S6?

Droga S6: GDDKiA obiecuje oddać inne odcinki do 2026 r.

Pozostałe białe plamy na mapie S6 są już uzupełniane – prace trwają, choć zgodnie z harmonogramem zostały wstrzymane na zimę. GDDKiA informuje, że najszybciej zostanie ukończony fragment obwodnicy Koszalina i Sianowa prowadzący do węzła Koszalin Wschód (2024 r.), a chwilę później kierowcy będą już mieli drugą jezdnię na obwodnicy Słupska (2025 r.).

Według wcześniejszych informacji od drogowców w tym samym roku zostaną oddane odcinki S6 Koszalin – Sławno i Sławno – Słupsk. Pierwszy fragment buduje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud (23,2 km za 657,9 mln zł), a drugi firma Stecol (22,9 km za 701,6 mln zł). Koniec prac w tych miejscach zbiegnie się z oddaniem 32-kilometrowego odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej i 6-kilometrowej obwodnicy Żukowa (DK20).

Szlak drogi S6 z podziałem na odcinki w realizacji Foto: GDDKiA
Szlak drogi S6 z podziałem na odcinki w realizacji

Droga S6: Zachodnia Obwodnica Szczecina pięć lat później

Wybudowanie odcinków S6, które są już w realizacji, pochłonie łącznie ponad 3,8 mld zł, a Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej – kolejne 1,5 mld zł. W tym rachunku nie została uwzględniona Zachodnia Obwodnica Szczecina, która powstanie dopiero w 2031 r., czyli pięć lat po oddaniu reszty trasy S6. Za to, jak już będzie, trasa ze Szczecina do Gdyni minie w ekspresowym tempie.

Ładowanie formularza...