7 maja, na punkcie kontrolnym w Gołuskach, pojazd członowy wykonujący transport z Holandii na Ukrainę został zatrzymany do kontroli przez inspektorów z oddziału w Pile. Pojazd przewoził panele fotowoltaiczne, a jego stan techniczny budził poważne wątpliwości.

Kontrole ITD. Uszkodzenia z lewej i prawej strony

Podczas kontroli, inspektorzy dokładnie sprawdzili okazane dokumenty oraz stan techniczny obu pojazdów. Okazało się, że auto nie spełniało wymagań do poruszania się po drogach publicznych. Inspektorzy ujawnili pęknięte tarcze hamulcowe w ciągniku siodłowym, zarówno z prawej, jak i z lewej strony pojazdu.

Za powyższe naruszenie przewoźnik zza wschodniej granicy zostanie pociągnięty do odpowiedzialności administracyjnej. Kierowca, za zły stan techniczny pojazdu, został ukarany mandatem karnym w wysokości 200 zł. Dodatkowo, od przewoźnika pobrano kaucję w kwocie 2000 zł na poczet przyszłej kary.

Ciężarówka natychmiast została uziemiona Foto: ITD
Ciężarówka natychmiast została uziemiona

Z uwagi na stan hamulców, dowód rejestracyjny pojazdu został zatrzymany, a kierowcy zakazano dalszej jazdy, do momentu naprawy usterki. To zdarzenie stanowi przypomnienie o konieczności ciągłej kontroli stanu technicznego pojazdów na drogach, dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.