W piątek (19 sierpnia) patrol Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A1 w pobliżu miejsca poboru opłat w Rusocinie zatrzymał do kontroli ciężarówkę z naczepą. Prowadzący ją kierowca przewoził stal zbrojeniową. Niemal natychmiast po zatrzymaniu ITD stwierdziła, że przewożony ładunek jest źle zabezpieczony przed możliwością przesunięcia się podczas jazdy, np. na zakręcie lub przy gwałtownym hamowaniu. Wszystkie pręty były spięte zaledwie czterema pasami mocującymi.

Niezabezpieczone przed zmianą położenia elementy stali zbrojeniowej Foto: GITD
Niezabezpieczone przed zmianą położenia elementy stali zbrojeniowej

W trakcie kontroli inspektorzy sprawdzili również stan techniczny zestawu. A ten był daleki od wymaganego i stwarzał poważne ryzyko wypadku. Jedna z opon naczepy miała głębokie ubytki i widać już było nawet jej stalowy oplot. W związku z tym patrol ITD zatrzymał dowód rejestracyjny naczepy, a cały zestaw skierował na wyznaczony parking strzeżony do czasu wymiany opony i odpowiedniego zabezpieczenia ładunku.

Uszkodzona opona naczepy ciężarowej Foto: GITD
Uszkodzona opona naczepy ciężarowej

Kierowca został ukarany mandatem, finansowe konsekwencje grożą również przewoźnikowi, wobec którego wszczęte zostanie postępowanie administracyjne.