Od 17 maja 2024 r. każdy pojazd wyposażony w dodatkową instalację gazową musi posiadać specjalną tabliczkę informacyjną. Jest to wynik rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczącego homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem z 12 września 2023 r.

Nowa obowiązkowa tabliczka dla aut LPG ma zawierać ważne informacje

Tabliczka informacyjna, która może być również w formie naklejki, musi zawierać szczegółowe dane, takie jak numer świadectwa homologacji, nazwę instalatora, nazwę zakładu montującego instalację oraz numer porządkowy wyciągu ze świadectwa homologacji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Zgodnie z nowymi przepisami, tabliczka musi być umieszczona w sposób trwały "w łatwo dostępnym i widocznym miejscu na ramie drzwi albo pod pokrywą komory silnika". Ponadto musi być wykonana z materiału odpornego na czynniki zewnętrzne, takie jak warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne, co ma zapewnić jej czytelność i łatwość identyfikacji osoby odpowiedzialnej za montaż instalacji.

Bez tabliczki nie ma szans na przejście przeglądu. Jest jednak wyjątek

Brak tej tabliczki będzie jednoznaczny z negatywnym wynikiem podczas corocznego badania technicznego. Jest jednak wyjątek, który spełnia większość aut z LPG jeżdżących po naszych drogach — obowiązek tabliczki jest nałożony na instalacje gazowe, które zostały zamontowane po 17 maja 2024 r. Większość kierowców może być więc spokojna, a właściciele aut, którzy dopiero montują LPG, powinni przypilnować, by zakład montujący gaz, nie zapomniał o tabliczce.

Warto również zaznaczyć, że podczas kontroli drogowej policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu, jeżeli nie będzie on posiadał wymaganej tabliczki.