Wybierz samochód

Gaz

GAZ

GAZ - marka radzieckich, a potem rosyjskich, samochodów osobowych, terenowych i ciężarowych, powstała w 1932 roku w Niżnym Nowogrodzie. Decyzję o budowie fabryki, rząd ZSRR podjął już 3 lata wcześniej, kiedy to podjęto rozmowy z Fordem w związku z wykupieniem od nich licencji na kilka modeli.

Pierwszy pojazd osobowy bazował na modelu A, a ciężarowy na AA. Zakłady w latach 30. otrzymały nazwę Wiaczesława Mołotowa i od tamtej pory, do 1957 roku, oznaczenie liczbowe modeli poprzedzała litera M. Rosyjscy inżynierowie cały czas pracowali nad własnymi pomysłami, które miały ulepszyć produkowane pojazdy, ale również doprowadzić do stworzenia całkowicie własnego pojazdu. Udało im się to w 1936 roku, kiedy zaprezentowali GAZ'a M-1.

Do końca produkcji, czyli do 1948 roku był ciągle modernizowany i na jego bazie powstawały też inne modele. GAZ'y chętnie wykorzystywało wojsko, ponieważ doskonale nadawały się do transportu ciężkich sprzętów i dobrze radziły sobie w terenie.

Obecnie GAZ jest jednym z nielicznych przynoszących zyski producentów samochodów w Rosji. Są one produkowane w ośmiu krajach i eksportowane do 36 innych. Odpowiada między innymi za produkcję Wołgi i Gazeli.

GAZ - modele

GAZ - powiązane artykuły

Pokaż więcej