Potrącenie pieszego to zawsze bardzo niebezpieczna sytuacja. Tym bardziej, kiedy dochodzi do niej w wyniku zderzenia z samochodem ciężarowym. Duża masa takiego pojazdu, nawet przy niskiej prędkości, sprawia, że pieszy nie ma praktycznie żadnych szans.

Tego typu niebezpieczną sytuację drogową zamieszczono na kanale "Stop Cham" na YouTube. Tym razem jednak pieszy może mówić o ogromnym szczęściu. Kierowca ciężarówki, który możliwe, że nie zauważył przechodzącej przez pasy osoby, lub weszła ona na przejście tuż przed pojazdem, w ostatniej chwili odbił kierownicą. Na szczęście tragedii udało się uniknąć.

Na nagraniu nie widać dokładnie, co wydarzyło się na pasach, bo widok zasłania ciężarówka, a zdarzenie zarejestrował pojazd jadący za nią. Możliwe, że kierujący samochodem ciężarowym nie zauważył pieszego, albo wszedł on na przejście tuż przed autem.

Niezależnie od scenariusza wydarzeń dla własnego bezpieczeństwa warto pamiętać, że od 1 czerwca 2021 r. piesi mają bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami już w momencie wchodzenia na przejście dla pieszych:

Pieszych jednak w dalszym ciągu obowiązuje art. 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że: